Bluetooth Tehlikeli mi | Eniyiandroid.com
     

Bluetooth ile Blueborne Tehlikesi Geliyor

Yazar: Emre Çelik   18 Eylül 2017    30        
 
 
 
 
 
 
Bluetooth ile ‘Blueborne’ Tehlikesi Geliyor!

Bluetooth teknolojisi, bireylerin hayatında büyük önem taşımaktadır. Özellikle teknoloji alanında büyük kolaylık sağlayan Bluetooth, farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Bu sayede dünya üzerinde büyük bir yer edinmiş ve kullanım olanaklarını artırmıştır.

Bluetooth’un Yeni Tehlikesi Blueborne Kullanıcıları Korkutuyor

Blueborne tehlikesi, siber saldırılarda büyük yer kaplıyor. Bluetooth teknolojisinde yer alan bu tehlikede, siber saldırıların kolay bir şekilde yapılmasında dair büyük bir açık olduğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak yapılan araştırmalarda, doğru güvenlik ağlarının oluşturulmadığı, cihaz güvenliklerinin sağlanmadığı ve pek çok veri kaybının yaşandığı da tespit edilmiştir. Aynı zamanda blueborne tehlikesi, kişisel bilgisayarlar üzerinden yapılan işlemleri de tehdit etmektedir. 

‘Tıklamasız’ Saldırılar Arttı

Siber saldırılardan son zamanlarda, Bluetooth teknolojisinin de nasibini aldığı görülmektedir. Buna bağlı olarak yapılan çalışmalarda saldırganın, Bluetooth yakınlarda yer alması ve aktif halde bulunması yeterli olmaktadır. Aynı zamanda siber saldırılarda tıklamasız işlem yapılması, saldırının takibinin de yapılamadığını göstermektedir. Bu sayede saldırganın IP numarası ya da lokasyonu gibi verilere ulaşılamamaktadır. Teknoloji ilgilerinin yaptığı araştırmalarda, bu tarz saldırıların arttığı görülmektedir. Bluetooth kullanıcılarını uyaran yetkililer, gerekli önlemlerin alınması içinde tavsiye niteliğinde bildirilerde bulunmuşlardır.

Blueborne Nasıl Tespit Edilir?

Tıklamasız saldırı olarak belirlenen blueborne, kolay yollarla tespit edilememektedir. Bu güvenlik açığının giderilmesi için, işletim sisteminin yenilenmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Bluetooth kullanıcıları, yeni işletim sistemlerini temin etmelidirler. 

 
 
 

Etiket:   Bluetooth Blueborne

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Hit Android Oyunları  
   
 
   Teknik Bilgiler  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Eniyiandroid.com 3 kişilik araştırmacı ekibi tarafından android haberleri ve android ile ilgili güncellemeler, uygulamalar, telefon ve tabletler hakkında bilgiler vermektedir.
Site içi etkileşim anlamında Çözüm Merkezimizde kullanıcıların tüm problemlerine çözüm bulmayı hedefliyoruz.
Bu anlamda sizlere daha iyi bilgi vermek amacıyla kendimizi geliştiriyoruz.
 
  • Copyright by Eniyiandroid.com, 2016

  • Bey Yazılım | Beyyazilim.com