Suya Düşen Telefonu Nasıl Kurtarabilirim | Eniyiandroid.com
     

Telefonum Sudan Hasar Gördü Çalışmıyor Ne Yapmalıyım

Yazar: Emre Çelik   05 Haziran 2017    219        
 
 
 
 
 
 
Su nedeniyle hasar gören telefonu kurtarın

Telefonum Sudan Hasar Gördü Çalışmıyor Ne Yapmalıyım

Yeni cep telefonunuz suya düştü. Ancak kurtarmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

Elektrikli cihazların zehiri sudur. Kısa devre nedeniyle onarılmaz hasarlar oluşur. En önemli önlemse bataryayı çıkartıp bir süre cihazı kullanmamak. Eğer cihazınızda elektrik olmazsa kısa devre de olmaz. Ancak her durumda telefonun garanti kapsamından çıktığını unutmayın. Cihazınızın suya düşmesi her göstergenin ıslanacağı anlamına gelmiyor. Telefonunuzun onarılması için ilkin devre tablosunu yıldız tornavidayla açmanız gerekiyor. Cihazınızın modeline göre bu işlem basit ya da zor olabiliyor. Hoparlör ve ekranın devre kartına nasıl bağlandığını inceleyin ve mümkünse kablolarla karta bağlı bu aparatları sökün. Çoğu akıllı telefonun sökme işlemi YouTube videolarında detaylarıyla anlatılıyor.

Tek yapmanız gereken telefonunuzun adını arama alanına "disassembly" kelimesiyle yazmak. Karşınıza hemen sökme işlemlerini gösteren video alternatifleri gelecektir. Sökme işlemini tamamladıktan sonra devre kartını bir gün boyunca izopropanol'de bırakın (izopropanol'ü bir eczaneden temin edebilirsiniz). Suda çözünebilen bu alkol hızlı buharlaşma sağlıyor. Kartı çevirerek solüsyonun her noktasına temas etmesini sağlayın. Daha sonra sıvıdan çıkartın ve kurulayın. Koruyucu kaplama kısımlarını alkolle
temas ettirmeyin. Aksi takdirde yüzey kısımlarında yıpranma olması muhtemel. Dolayısıyla cihazınız yıpranmış görünür ve estetik görünümünü kaybeder. Devre kartını ikinci kez alkol solüsyonuyla yıkadıktan sonra sıcak bir yerde bir gün boyunca kurumaya bırakın. İzopraponol tüm suyu çözerek buharlaşmasını sağlayacaktır. Kurutma esnasında cep telefonunuzun ısınmamasına dikkat etmelisiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra söktüğünüz gibi
cihazınızı tekrar birleştirin, bataryayı takın ve açın. Normal koşullarda bir sorun yaşamadan cep telefonunuzun tekrar çalışması gerekiyor.

 
 
 

Etiket:   Telefon Su hasar

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Hit Android Oyunları  
   
 
   Teknik Bilgiler  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Eniyiandroid.com 3 kişilik araştırmacı ekibi tarafından android haberleri ve android ile ilgili güncellemeler, uygulamalar, telefon ve tabletler hakkında bilgiler vermektedir.
Site içi etkileşim anlamında Çözüm Merkezimizde kullanıcıların tüm problemlerine çözüm bulmayı hedefliyoruz.
Bu anlamda sizlere daha iyi bilgi vermek amacıyla kendimizi geliştiriyoruz.
 
  • Copyright by Eniyiandroid.com, 2016

  • Bey Yazılım | Beyyazilim.com