BIOS Parolasını Bulma Değiştirme İşlemi | Eniyiandroid.com
     

Unuttuğunuz Bios Parolasını Nasıl Değiştirebilirim

Yazar: Emre Çelik   28 Haziran 2017    101        
 
 
 
 
 
 


BIOS Parolasını Bulma Değiştirme İşlemi 

BIOS parolasını başarıyla okuyun veya silin

Güvenlik kaygınız kendi başınıza çorap ördü, BIOS'u yeniden ayarlamak istediniz, ama parolayı unuttunuz.

BIOS parolası temizlemenin en kolay yolu silme jumper'ını ayarlamak. Bu jumper neredeyse bütün kişisel bilgisayarların klasik anakartlarında mevcut. Anakartınızın kılavuzunda "BIOS Reset", "Clear RTC" veya "CMOS Reset" bilgilerini arayın, (kullanım kılavuzunu gerekirse üretici web sitesinden indirebilirsiniz). Aradığınız bilgiler ve talimatlar genelde "Jumpers" bölümü altında olur. 

Yakın zamanlarda jumper görevi üstlenen tarayıcılar çıkmaya başladı, bunlarda BIOS ayarları ve parolalar kayıtlı olduğundan, bunların güç kaynağı ile bağlantısı kesilince parola siliniyor. Kılavuzdaki talimatları izleyin, şayet anakartınızda uygun bir jumper veya tarayıcı yoksa BIOS RAM'i tampon bellek pilini çıkartarak silmeyi de deneyebilirsiniz. Bu işlemlerde bilgisayar kablosunu muhakkak prizden çıkartın. Lityum pili çıkartın ve pil bölgesine ufak bir bozuk para koyun. Bu sayede BIOS bellek içeriğine giden kalıntı voltaj atılmış olur. 

Şimdi en az 10 dakika (soğuk bir bölgedeyseniz en az 15 dakika) bekleyin, sonra parayı alıp yerine pili yerleştirin. Yeniden başlatma sırasında BIOS'a girip fabrika ayarlarını yükleyin. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra BIOS'U yeniden yapılandırabilirsiniz. Bu yöntem genelde dizüstü bilgisayarlarda işe yaramaz. Böylesi durumlarda üreticinin ürün destek kılavuzlarına bakabilirsiniz.

 
 
 

Etiket:   BIOS Parola

   Okuyucu Yorumları  

Henüz Hiç Yorum yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın

   Bu Haberlerde ilginizi Çekecektir  
   
 
 
   Son Haberler  
   
 
   En Çok Okunanlar  
   
 
   Hit Android Oyunları  
   
 
   Teknik Bilgiler  
   
 
   Son Yorumlar  
   
 
 
Eniyiandroid.com 3 kişilik araştırmacı ekibi tarafından android haberleri ve android ile ilgili güncellemeler, uygulamalar, telefon ve tabletler hakkında bilgiler vermektedir.
Site içi etkileşim anlamında Çözüm Merkezimizde kullanıcıların tüm problemlerine çözüm bulmayı hedefliyoruz.
Bu anlamda sizlere daha iyi bilgi vermek amacıyla kendimizi geliştiriyoruz.
 
  • Copyright by Eniyiandroid.com, 2016

  • Bey Yazılım | Beyyazilim.com