200’den fazla Google çalışanı iddia edilen cinsel suistimallere tepki olarak dışarı çıkabilir

/ 30 Ekim 2018 / 430 / yorumsuz
200’den fazla Google çalışanı iddia edilen cinsel suistimallere tepki olarak dışarı çıkabilir

 

Google çalışanları şirket’teki cinsel tacizler karşısında örgütlenme aşamasında

 
Buzzfeed News , 200’den fazla mühendisin, bu haftadan sonra, eski Google çalışanlarının cinsel tacize uğradığı iddiasına karşılık olarak, şirket çapında bir “kadın yürüyüşü” düzenlemeyi planladığını bildirdi.

Durumu bilen dört kişiye göre, Google yöneticileri Android‘in kurucu ortağı Andy Rubin‘e nasıl davrandığını ve çalışanlardan özür dilediklerini açıklamak için herkesi bir araya getirdi. Geçtiğimiz haftaki raporda, Rubin‘e zorla cinsel ilişkiye girmesinin bir kadın bağımlıyla uygunsuz bir cinsel ilişkiye sahip olmasına rağmen, Google‘ın Rubin‘e 2014 yılında 90 milyon dolarlık bir çıkış paketi(tazminatı) verdiğini iddia etti. Daha da kötüsü, Google’ın, kendilerine karşı cinsel taciz iddialarının güvenilir olduğu iddia edilen iki erkek Google yöneticisini ödediği veya tuttuğu iddia ediliyor.

Bazı Google çalışanları, raporun ışığında anlaşılır bir şekilde kızgındı. Maalesef, Google’ın el ele geçirdiği toplantıda, bu hayal kırıklıklarını ortadan kaldırmadığı bildiriliyor. Hafta sonu boyunca, kadın mühendisler için bir gruptaki sinirli çalışanlar dahili bir forumda bir gönderiyi destekledi. Çalışanların bir yürüyüş yapmasını ve yüzlerce upvote(yazıyı ya da yorumu beğenme ve destekleme anlamında) toplamasını istedi. Yakında, 200’den fazla çalışan bir yürüyüşe katılmayı planladı.

Anonim bir Google çalışanı, “Google’da kadınlara yönelik korkunç davranışlardan uzaklaşan güçlü erkeklerin kalıbı” ile öfkeli olduklarını söyledi. Ayrıca, bu erkeklerin de onunla kaçtığı, “bilekte tokat attığı” veya “Altın paraşütle yollandı.” Fakat, çalışanlar arasındaki tek tartışma konusu değildi. Bazıları, potansiyel yeni Google çalışanları için bir protesto gösterisi olarak röportajlara katılmayı reddetti. Diğerlerinin ise, uygunsuz ilişkilerinden dolayı raporda sözü edilen üst düzey yöneticilerin çıkarılması konusunda iç tartışmalarda bulundukları bildiriliyor.

Google CEO‘su Sundar Pichai rapora yanıt verdi ve Google’ın son iki yıl içinde cinsel suistimalle ilgili sorunlar nedeniyle 48 çalışanı işten çıkardığını söyledi. Bu 48 çalışanın 13’ü “üst düzey yöneticiler ve üstü” idi. İşten çıkarılan çalışanların hiçbiri çıkış paketi almadı. Rubin de rapora cevap verdi ve “Google’daki istihdamım ve tazminatımla ilgili vahşi abartılar hakkında sayısız yanlışlık içerdiğini söyledi.” Rubin ayrıca, “yanlış iddiaların” kendisine karşı bir “karalama kampanyasının” parçası olduğunu söyledi. Rubin şu anda boşanma ve gözaltı savaşında.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.