5G ve 5GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

/ 21 Aralık 2018 / 355 / yorumsuz
5G ve 5GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

 

5G ve 5GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

 

Kablosuz bağlantı için 5G ve 5 GHz Wi-Fi kullanılır, ancak ortak noktaları yoktur. “5G Wi-Fi” ye başvuran herkes 5G hücresel standardından farklı olarak 5 GHz Wi-Fi anlamına gelir.

5G Yeni Hücresel Standart mı?

 

Yakında 5G hakkında çok daha fazla şey duyacaksınız. Bu bir hücresel standart ve 4G LTE ve 3G için halefidir. 5G, bu hücresel standardın beşinci kuşağı olduğu için “beşinci nesil” anlamına gelir.

5G, 4G LTE’den çok daha hızlı ve daha düşük gecikme süresine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. İlk 5G akıllı telefonu 2019’da görmeye başlayacaksınız ve hücresel taşıyıcılar 5G mobil ağlarını açacak. 5G, hızlı genişbant İnternet servisini de kablosuz olarak sunarak evinizin internet bağlantısını değiştirebilir.

5G heyecan verici yeni bir standart olsa da, Wi-Fi ile ilgisi yok. Hücresel bağlantılar için 5G kullanılır. Gelecek akıllı telefonlar 5G ve 5 GHz Wi-Fi’yi destekleyebilir ancak mevcut akıllı telefonlar 4G LTE ve 5 GHz Wi-Fi’yi desteklemektedir.

Wi-Fi için 5GHz İki Banttan Biridir

 

Wi-Fi, kullanabileceğiniz iki frekans bandına sahiptir: 2.4 GHz ve 5 GHz. 5 GHz daha yenidir. Bu, başlangıçta 2009 yılında yayınlanan 802.11n Wi-Fi standardı ile geniş kullanım alanına girdi. Hala 802.11ac ve Wi-Fi 6 gibi modern Wi-Fi standartlarının bir parçası.

5 GHz Wi-Fi mükemmeldir. Daha fazla çakışmayan kanallar sunar, bu da onu daha az sıkışık hale getirir. Her dairenin kendi yönlendiricisine ve Wi-Fi ağına sahip olduğu apartman binaları gibi bir çok Wi-Fi tıkanıklığı olan yerlerde mükemmeldir. 5 GHz Wi-Fi ayrıca 2,4 GHz Wi-Fi’den daha hızlıdır.

Ancak, daha yavaş hızlara ve artan tıkanıklığa rağmen, 2,4 GHz Wi-Fi’nin hala avantajları var. 2,4 GHz, 5 GHz’den daha geniş bir alanı kaplar ve daha uzun radyo dalgaları sayesinde duvarlardan geçerken daha iyidir. Daha kısa 5 GHz radyo dalgaları daha hızlı bağlantı sağlar, ancak çok fazla yer kaplamaz.

Oldukça modern bir yönlendiriciniz varsa, muhtemelen hem 5 GHz hem de 2,4 GHz Wi-Fi’yi aynı anda destekleyen çift ​​bantlı bir yönlendirici.

Kullanıcıların 5 GHz Kablosuz’a başvurmak için “5G Kablosuz” terimini kullandıklarını gördük, ancak bu yanlış. “5GHz Wi-Fi” demek istiyorlar.

Neden Bazı Wi-Fi Ağları “5G” olduklarını söylüyor?

 

Konuları biraz daha karmaşık hale getirmek için, insanlar ağlarını “Ağım” ve “Ağım – 5G” gibi şeyler olarak adlandırırlar. Bu oldukça yanıltıcı, ama 5G gelmeden önce çok kafa karıştırıcı değildi. Burada “5G” sadece “5 GHz” için kısa.

Bunun nedeni, 5 GHz Wi-Fi’yi destekleyen Wi-Fi yönlendiricilerin çok farklı şekillerde yapılandırılabilmesidir. Bu yönlendiriciler aynı anda hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağına ev sahipliği yapabilir; bu sadece 2,4 GHz’yi destekleyen eski cihazlarda veya cihazların 5 GHz aralığından çıkabileceği ancak yine de 2,4 GHz aralığında olabileceği daha büyük alanlar için kullanışlıdır.

Her iki Wi-Fi şebekesi de aynı şeyi isimlendirir ise örneğin, hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağlarınız “Ağım” olarak adlandırılmışsa – bağlı akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya başka bir cihaz, ağlar arasında otomatik olarak geçiş yapar. GHz ağı ve gerektiğinde 2,4 GHz ağına düşüyor. Her neyse, bu amaç. Gerçekte, birçok cihaz bunu doğru şekilde yapmaz ve sadece 2,4 GHz ağına bağlanabilir veya 5 GHz ağına bağlanmayı ve arıza yapmayı deneyebilirler.

Bu nedenle, insanlar genellikle yönlendiricilerini iki ayrı Wi-Fi ağ adına sahip olacak şekilde yapılandırır. Biri “Ağım – 2.4 GHz” gibi bir şey ve “Ağım – 5 GHz” gibi başka bir şey olabilir. Her ikisi de aynı yönlendirici tarafından barındırılıyor, ancak biri 2.4 GHz, diğeri 5 GHz. Daha sonra, cihazlarınıza bağlamak istediğiniz ağı seçebilirsiniz. Elbette, bunun gibi bilgilendirici isimleri kullanmak zorunda değilsiniz – isterseniz, bir “Çilek” ve bir “Kiraz” adını verebilirsiniz.

İnsanlar neden “5G Wi-Fi” diyor?

 

5G oldukça yeni bir standarttır. Bazı insanlar 3G ve 4G LTE’nin baskın hücresel standart olduğu günlerde 5 GHz Wi-Fi “5G Wi-Fi” aramaya başladı.

Bu resmi olarak hiç çağrılmadı, ama bazı insanların kullandığı daha kısa bir isimdi. Bu kadar çok insan iPod Touch’a “iTouch” adını vermesi gibi. Resmi isim değildi, ama herkes ne hakkında konuştuğunu biliyordu.

Ancak, şimdi 5G’nin tüketici cihazlarında piyasaya sürülme zirvesinde olduğunu, “5G Wi-Fi” sadece kafa karıştırıcı ve belirsiz. Wi-Fi ile ilişkili “5G” terimini gördüğünüzde, muhtemelen sadece 5 GHz Wi-Fi’yi ifade eder.

Bununla birlikte, çoğu durumda, “5G” yeni hücresel standardı belirtecektir. Ve, 5G yayıldıkça, insanlar herhangi bir karışıklıktan kaçınmak için biraz daha hassas olmaya başlamalıdır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.