5G’nin Daha Erken Çıkması İçin Çalışmalar Yapılıyor

/ 22 Aralık 2017 / 438 / yorumsuz
5G’nin Daha Erken Çıkması İçin Çalışmalar Yapılıyor

5G’nin Daha Erken Çıkması İçin Çalışmalar Yapılıyor

Qualcomm önderliğinde tüm şirketler bir araya gelerek 5G teknolojisinin daha erken çıkması için ortak bir standart oluşturmaya çalıştılar.

2019’a Yetiştirilmeye Çalışacaklar

Qualcomm’un önderlik ettiği toplantının sonucunda 5G teknolojisinin çok daha erken bir tarihe alınması bekleniyor. 2019 yılında duyurulup, daha uzak bir tarihte çıkması beklenen 5G teknolojisi, toplantının sonucunda 2019’a yetiştirilmeye çalışacak. 2019 yılında ilk kez kullanıma sunulacak olan NSA 5G’de LTE ağlarını kullanabilen ve gerektiği takdirde ilave kapasitesi için 6GHz’den daha aşağı inerek 5G’yi kullanan kablosuz standardın ilk şekli olacak.

5G Nedir?

5G’nin içindeki “G” harfi,generation” yani nesil anlamını taşıyor. 5G, 4G LTE’yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web’de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. 5G, 4G’ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz’e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz‘e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri. Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. Bu nedenle 5G’nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO’lar) kullanılması bekleniyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler