AI.type Kullanıcılarının Verilerini Sızdırdı!

/ 7 Aralık 2017 / 2.176 / yorumsuz
AI.type Kullanıcılarının Verilerini Sızdırdı!

AI.type Kullanıcılarının Verilerini Sızdırdı!

Android cihazlarda kullanımı en yaygın olan üçüncü parti klavyelerden biri olan AI.type, çevrimiçi veri tabanlarından birini korumadığı için 31 milyon kullanıcısının verilerini sızdırdı.

Daha İyi Bir Deneyim İçin Kişisel Veri Toplanıyor

Android’de yer alan üçüncü parti klavyeler, cihazların varsayılan klavyelerine kıyas ile daha şık bir görünüm vermesi, kullanıcıların yazma alışkanlıklarını öğrenip daha iyi otomatik tamamlama sunması nedeni ile tercih ediliyor ve çok da seviliyor. Güvenlik noktasında bazı klavyeler daha iyi bir deneyim sunmak adına kullanıcının kişisel verilerini de topluyor. Bu noktada verilerin daha iyi korunması gerekiyor. AI.type ise çevrimiçi veri tabanlarından birini korumaması nedeni ile 31 milyon kullanıcısının verilerini sızdırdı.

Android Sürüm Numarasına Kadar Birçok Veri Alınıyor

Android cihazlar arasında oldukça popüler olan, Google Play Store’da 10 milyon ve 50 milyon arası indirilme sayısına ulaşan uygulama, 4.2 puan ortalamasına sahip ve oldukça seviliyor. Fakat Kromtech Security Center’ın açığa çıkardığı bilgilere göre şirketin veri tabanı, iddia edildiği kadar güvenli değil.

Açıklamalara göre güvenlik merkezi, MongoDB veri tabanında yapılan yanlış bir ayarlama sonucunda 31 milyon kullanıcının verilerine ulaştı. 577 GB’lık alanda AI.type kullanıcılarının ad ve soyadları, telefonlarına yüklemiş oldukları uygulamaların listesi, e-mail adresleri ve konum bilgileri bulunuyor. Ve uygulamanın bedava sürümü; IMEI numaraları ile birlikte cihazın modelini, ekran çözünürlüğünü ve Android sürüm numaralarına kadar birçok farklı veriyi alıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.