Akıllı Telefonu Şarjda Bırakmak Tehlike mi?

/ 10 Eylül 2018 / 1.663 / yorumsuz
Akıllı Telefonu Şarjda Bırakmak Tehlike mi?

Akıllı Telefonu Şarjda Bırakmak Tehlike mi?

Günümüzde belki de milyonlarca kişinin yaptığı şeylerden olan akıllı telefonu şarjda bırakmak, bazı kişiler tarafından oldukça zararlı bir eylem olarak nitelendiriliyor. Özellikle elektriğe bağlı dalgalanmalarda telefonun zarar görmesi ve beraberinde çevrenin zedelenmesi mümkün hale gelebilir olarak düşünülüyor. Peki, cihazın uzun süre şarjda bırakılması, belirli etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir mi?

Aslında bu sorun adına üreticiler yıllar önce önlemler aldı. Eski dönemde nikel tabanlı bataryalar kullanan firmalar, buna bağlı sorunlar ile karşılaşabiliyorlardı. Ancak günümüzde lityum iyon tabanlı bataryalara geçiş yapılmış durumda. Yenilikçi ve güçlü yapıda olmasıyla bilinen lityum iyon, aynı zamanda kullanıcıya büyük oranda esneklik sunuyor.

Telefonu Şarjda Bırakmak

En sık sorulan sorulardan bir tanesi telefonu şarjda bırakmak güvenli mi sorusu oluyor. Şu anda üretilmekte olan akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda lityum iyon bataryalar bulunuyor. Şarjın dolması ile elektrik alımını durduran bu bataryalar, hali hazırda zaten belirli bir kullanım süresine sahip. Bu sürenin aşılmasıyla performansta düşüş gözlemleniyor.

Lityum iyon batarya teknolojisi ile akıllı yazılım özellikleri birleştirildiğinde çok daha güvenli ürünler ortaya çıkıyor. Bataryanın dolduğunu anlayan telefon, elektriği keserek cihazın zarar görmesini büyük oranda önlüyor. Genelde lityum iyon bataryalarının en büyük düşmanı sıcaklıktır. Bundan dolayı telefonunuzun çok fazla ısınmadığından emin olmanız gerekiyor. Batarya ömrünü kısaltan sıcaklık, şarj esnasında artabilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler