Akıllı telefonunuzdaki sensörleri nasıl kalibre edebilirsiniz?

/ 10 Ağustos 2018 / 12.686 / yorumsuz
Akıllı telefonunuzdaki sensörleri nasıl kalibre edebilirsiniz?

Akıllı telefonunuzdaki sensörleri nasıl kalibre edebilirsiniz?

 

Sensörler, düşünebileceğinizden çok daha önemli olan küçük, göz ardı edilmiş bileşenler. Akıllı telefonunuzdaki en yaygın kullanılan fonksiyonların çoğunu mümkün kılarlar ve hatta pil tasarrufu sağlarlar. Akıllı telefon sensörlerini nasıl kalibre edeceğimizi ve iyi çalışır durumda tutmaya çalışacağız.

 

Hareket sensörleri, Asfalt 8 veya Real Racing 3 gibi belirli oyunların en önemli parçasıdır . Yakınlık sensörü, telefonda konuşurken veya ışığı ölçerek ve parlaklığı buna göre ayarlayarak ekranı kapatarak çok fazla pil tasarrufu yapmamıza yardımcı olur.

Zaman zaman, bilinmeyen bir nedenden ötürü, bir sensör olması gerektiği gibi çalışmayı durdurur. Kırık olup olmadığına karar vermeden önce, onu kalibre etmeye çalışmalıyız. Bazen problem kendini düzeltir.

 

Sensörlerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Dediğimiz gibi, sensörler telefonunuzdaki temel işlevlerin çoğu için hayati önem taşıyor, ancak zaman zaman çalışacakları şekilde çalışmayı bıraktıkları biliniyor. Bazen sorun, belirli bir sensörü kullanan uygulamanın verileri doğru şekilde yorumlamamasıdır.

Durumun bu olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken tek şey, aynı sensörü kullanan ve denemek için farklı bir uygulama indirmektir. Örneğin, Asfalt 8’de araç hareketlerinize cevap vermiyorsa, Real Racing 3’te deneyin.

Yine de başka bir uygulamayı test etmek her zaman kolay değildir. Zaman zaman, sensörlerin ölçüm aldığını kontrol etmek için akıllı telefonunuzun derinliklerine dalmak için aşağıdaki uygulamalardan birini kullanmanız gerekecektir.

 

Sensors Multitool Android İndir

Sensors Test Android İndir

 

Bazı durumlarda, Sony’nin Xperia ailesi gibi ( Xperia Z3 gibi ), telefonlar bir teşhis aleti ile gelir. Ayarlar> Telefon hakkında> Tanı’ya gidip uygulamayı çekmeceden açarak bulabilirsiniz . Eğer giderseniz Testi sekmesi, ayrı ayrı her bir sensörün performansını kontrol edebilir veya tam bir teşhis yapmak.

Bu özelliğe sahip olmayan cihazlar için, gizli menüler içindeki sensör performansını test etme seçeneğimiz vardır. Bunlara erişmek için telefon çeviricisine gitmeniz ve belirli bir sayı kombinasyonuna girmeniz gerekir. Android’in gizli ayarlarının her birine erişmek için gizli kodları vardır, ancak üreticiye göre değişen bazı kodlar vardır.

Sensörlerin performansının yanı sıra kamera, ekran veya ses gibi farklı özellikleri farklı teşhis modlarında test edebilirsiniz.

 

İşte bazı örnekler. Birden fazla bileşen ve kullanım istatistiği hakkındaki durum bilgilerine erişmek için * # * # 4636 # * # * kodumuz var . Xperia cihazları için de bu kodumuz var, * # * # 7378423 # * # * , Servis testleri sırasında ekran öğelerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceksiniz.

 

Kalibrasyon sensörleri

Telefonun sensörlerini kalibre etmek için bir çok neden var. Gerekli olmayabilir, ancak her şeyin mükemmel bir şekilde ayarlandığından emin olmak istersiniz. Ya da bir şey düzgün çalışmıyordur ve bu özelliği kırıp kırılmadığını görmek için çalıştırmak istersiniz. Nedeni ne olursa olsun, bazı sensörler kalibre edilebilir, ancak bu, telefonunuza Google Play’deki gibi bağlıdır. 

Bazı LG cihazlarında LG G2 ile başlayarak , hareket sensörünü Ayarlar> Genel sekmesi> Hareket bölümüne giderek kalibre edebilirsiniz . Yapmanız gereken tek şey talimatları takip etmektir ve saniyeler içinde, sensörünüz kalibre edilecektir.

 

Sony gibi tüm sensörleri kalibre etmenize izin vermeyen bazı markalar var. Bu durumda, Google Play’e erişmek ve düzeltmeye çalıştığınız sensörü yeniden ayarlayabilen bir uygulama bulmak daha iyi olacaktır.

Bir uygulama mevcut değilse, bunu yapmak için başka bir daha etkili yol vardır. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak, normal olarak tüm sensörleri otomatik olarak yeniden ayarlayacaktır.

 

Kök kullanıcıları, pişirilmiş ROM’lar, Xposed modülleri ve bu tip kullanıcılar için diğer uygulamalarla, akıllı telefonlarındaki sensörleri kişiselleştirmek ve kontrol etmek için daha fazla seçeneğe sahipler. Ancak, telefonunuzu teşhis edip kalibre ediyor, yöntemlerinizi aşağıda bizimle paylaşıyorsunuz!

Üçüncü taraf bir uygulama kullanıyor musunuz? ROM’unuz bir kalibrasyon seçeneği içeriyor mu?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.