Android 10 Yılda Çok Değişti

/ 15 Kasım 2017 / 946 / yorumsuz
Android 10 Yılda Çok Değişti

Android 10 Yılda Çok Değişti

10 yaşına basan Android geride bıraktığı yıllarda son derece dikkat çekici bir değişim göstermeyi başarırken bugün dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri haline geldi. Bundan 10 sene önce 5 Kasım 2007 tarihinde ilk kez kullanıcıların beğenisine sunulan Android işletim sistemi geçen her sene kendisini yenilemeyi başararak yeni bir sürümü kullanıma sundu. İşte Android işletim sisteminin 10 yılda başardıkları;

İlk Android İşletim Sistemli Telefon

2007 yılının sonlarına doğru geliştirilmeye başlanan Android işletim sistemini kullanan ilk akıllı cep telefonu 2008 yılında satışa sunuldu. Bu telefon T-Mobile G1 olarak anılan HTC Dream markalı telefondu. Tarihler 5 Ocak 2010 yılını gösterdiğinde ise ilk Nexus kullanıma sunuldu. 2011 yılında ise kelimenin tam anlamı ile  büyük bir çılgınlığa dönüşen Xoom kullanıma sunuldu. Motorola Xoom rakibi olan iPad ile başa baş bir yarış sergileyemese de tabletler için ilk kez kullanıma sunulan Android 3.0 Honeycomb sürümünü barındırması açısından Android tarihine geçmeyi başardı.

Android’in Başarı Öyküsü

2011: Android Ice Cream Sandwich yani Android 4.0 sürümü yayımlandı. Aynı sene Samsung Galaxy Note adı altında yeni bir telefon piyasaya sürdü ve telefon satış rekorları kırdı.

2012: Android market kaldırıldı ve bunun yerine Android Google Play Store üzerinden uygulamaları indirmeye karar verdi.

2013: Kullanıcı sayısı rekor oranda artan Android işletim sistemi 1 milyar kullanıcı rekorunu kırdı ancak bununla beraber yaşanan sorunlar da artış gösterdi.

2014: Bu sene içerisinde pek çok yenilik hayata geçirildi ancak bunlardan bazıları tutunamadı. Android Auto büyük oranda hızlanırken Chromecast yenilendi.

2016: İOS işletim sistemini geride bırakmayı başaran Android pek çok başarıya imza attı. Yine Android işletim sistemini kullanan Samsung Galaxy S7 modeli en büyük rakibi iPhone 6S satışlarını geçmeyi başardı.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.