Android 9 Pie(Pasta) Geniş incelemesi

/ 9 Ağustos 2018 / 2.898 / yorumsuz
Android 9 Pie(Pasta) Geniş incelemesi

Android 9 Pie(Pasta) Geniş incelemesi

Giriş

Android 9 resmen burada ve Pie moniker’daki ufak hayal kırıklığımızdan bahsetmemeye gayret edeceğiz. Bizi yanlış anlamayın, pasta mükemmel ağız sulandıran ve oynak geliyor, ama belki de bir Android ismi için biraz fazla sade? Şimdiye kadarki sicili göz önünde bulundurarak, yani. Ayrıca, π sembolünü kullanmamak, sadece büyük bir kaçırılmış fırsat gibi görünüyor.

Her neyse, bir kenara isimlendirmek, Android için ileriye bakmak için bazı gerçekten ilginç yeni özellikler var 9. Bu söyleniyor, “yeni” burada nispeten nispeten. Google’ın Android için geliştirme süreci giderek daha açık ve geri bildirim temelli bir hale geliyor. Ne var ki, her şeyden öte, bu kadar büyük bir insan kitlesi, günümüzde, yeni bir sürümde bir kaç şey gerçekten sürpriz bir şey olarak ortaya çıkabiliyor.

 

 

Yine de, Android 9’un resmi olarak beta kanallardan çıktığı ve genel halka açıldığı için, AOSP’a bazı ana eklemelerin daha ayrıntılı bir şekilde gitmesi ve ne kadar değiştiklerini görmek istedik. İlk Android P public beta incelememizden bu yana olgunlaştı .

Spoiler uyarısı, Geçtiğimiz birkaç ay içinde Android 9’un gelişimine ayak uydurursanız, gerçekten yeni veya şok edici hiçbir şey olmaz. Bu yüzden, işleri daha da genişletmek için, en son genel Pasta yapımını çalıştıran bir Google Pixel 2 XL biriminde standart ölçütlerimizi yeniden yayınlama özgürlüğünü de aldık . Ayrıca, OS güncellemesinin sahip olduğu pilin dayanıklılığı üzerindeki etkisini de görmek istedik. Böylece standart dayanıklılık rutinimizi de Pie-infused Pixel 2 XL’de çalıştırdık.

Bu ilgi alanınızı oluşturuyorsa, Android 9 Pie’daki ilk herkese açık gösterime girdiğimizde aşağıdaki sayfalarda bize katılın.

 

Yeni özellikler ve kullanıcı arayüzü değişiklikleri

 

Sağa kalınlaşmak için, Android AOSP’ta geçmesi gereken birkaç değişiklik var. Bazıları UI ve navigasyon ile ilgilidir ve onları oldukça açık hale getirir. Ardından, sözünü etmeye çalışacağımız birkaç sahne arkası ve / veya geliştirici yeniliği de var. Bununla birlikte, bu, her bir Android 9 yeniliğinin kapsamlı bir çalışmasından uzaktır.

Hareket navigasyonu

Yeni sistem navigasyon tarzı muhtemelen Android 9’un en çok bilinen ve yaygın olarak tartışılan yönüdür. Özellikle de tartışmanın adil payını arttırmakta, özellikle de sözcük çıktıktan sonra yaklaşmanın tek navigasyon şeması olabilir. Piksel 3 cihazlar .

 

Ancak şimdilik, boş zamanlarınızda açıp kapatabilirsiniz. Temel olarak, yeni kontrol şemasının kaynaştığı şey, ana düğme yerine yeni bir merkezi navigasyon oval kontrolüdür. Üzerine dokunmak sadece bunu yapar – sizi ana ekrana götürür. Uzun basarak, Google Asistan’ı tetikler, bu yüzden şimdiye kadar yeni bir şey yok.

Bittiği gibi, “menü düğmesi” veya görev değiştirici / son uygulamalar düğmesi. Yenilenen son uygulamalar arayüzünü getirmek için gezinme bölgesinden veya hatta biraz daha yukarı kaydırmak için değiştirin. Başlamak için ikinci bir hızlıca kaydırın veya alternatif olarak daha uzun / geniş bir kaydırma uygulaması sizi uygulama çekmecesine götürür.

 

 

Ancak şimdilik, boş zamanlarınızda açıp kapatabilirsiniz. Temel olarak, yeni kontrol şemasının kaynaştığı şey, ana düğme yerine yeni bir merkezi navigasyon oval kontrolüdür. Üzerine dokunmak sadece bunu yapar – sizi ana ekrana götürür. Uzun basarak, Google Asistan’ı tetikler, bu yüzden şimdiye kadar yeni bir şey yok.

Bittiği gibi, “menü düğmesi” veya görev değiştirici / son uygulamalar düğmesi. Yenilenen son uygulamalar arayüzünü getirmek için gezinme bölgesinden veya hatta biraz daha yukarı kaydırmak için değiştirin. Başlamak için ikinci bir hızlıca kaydırın veya alternatif olarak daha uzun / geniş bir kaydırma uygulaması sizi uygulama çekmecesine götürür.

 

 

Yeni jest navigasyon şemasını sevdiğinizde, kişisel tercihinize göre kesinlikle kayacaktır. Ancak yine de, aynı hareketle eşlenmiş iki farklı eylemin UX açısından kötü bir fikir olduğunu hala anlıyoruz. Oppo R15 Pro’nun yanı sıra Pixel 2 XL’de Android P beta’yı ilk kez yüklediğimizde, telefonun güvenirliğine karşı güvensizlik, telefonların çifti üzerindeki jest uzunluğu / uzaklığı ile daha da artmıştır. Google’ın kredisine göre, bu ilk resmi Android 9 sürümünde biraz daha düzeldi.

 

ndroid aleminin, toplu olarak seyrüsefer navigasyonu için ısınıyoruz. Bununla birlikte, tipik olarak parçalanmış bir şekilde, her üretici şu anda kendi işini yapıyor gibi görünmektedir, bu da düğmelerden bir parça karışıklıktan uzaklaşmayı sağlar. Google, geri düğmesini herhangi bir yöne kaydırmaya çıkarmamayı seçti. Bunun yerine, arkadaki düğmeyi olduğu gibi bırakarak, normal konumunda. İOS tarzı akıcı bir kaydırma hareketi uygulamasının, Android uygulama ekosistemindeki mevcut durum ve büyük kontrol çeşitliliği ile gerçekten çok zor olacağını biliyoruz. Yine de, tüm jest çabası, kenarların etrafında bitmemiş ya da pürüzlü hale gelir. En azından Google, gezinme çubuğunun kendisinde bir sola kaydırma hareketi eklemiş olabilir. Özellikle son uygulamalar arasında gezinen doğru bir kaydırma hareketi olduğu için veya

Restyled son uygulamalar arayüzü

Son uygulamalar arayüzü kullanıcı arayüzü hafifçe değiştiriliyor. Görsel olarak yatay düzen neredeyse değişmez. Ancak, şu anda listede en soldaki öğe olarak açık bir düğme var. En uygun yer değil, kesinlikle uygulamaları tek tek kaydırmak zorunda kalıyoruz. Google, nihayetinde bu özelliği bazı beta Android P sürümlerinde eklemeye karar verdi.

 

Tahmin edilen uygulamalar dizisi, bir sonraki görevinizin ne olacağını tahmin etmeye çalışır ve buna göre kendini düzenler. Google, makine öğrenimi sayesinde, Android Oreo’yla prömiyeri yapılan ve uygulama çekmecesinde özel bir alana sahip olan bu özel UI bileşeni için tahmin doğruluğu% 60 artmıştır.

Geliştirilmiş metin seçim arayüzü

Son Uygulamanın arayüzündeki tek bir küçük özellik, uygulama pencerelerinde metinleri etkin hale getirmeden seçebilmektir. Yine de başka hiçbir UI etkileşimi yapılamaz.

 

Metin seçim aracından bahsetmişken, artık varsayılan olarak daha fazla seçenek barındırıyor ve artık tüm büyük harflerde değil. Ayrıca Android P, metin seçerken de daha iyi bir nokta yakınlaştırma efekti sağlar.

Hızlı geçişler ve bildirim gölgesi

Bildirim gölgesi, Android 9’da yeni bir boya katına sahip. Hala Google’ın Materyal tasarım ideolojisini takip ediyor, bu nedenle değişiklikler AOSP dışındaki kullanıcılar için çok açık olmayabilir. Ancak, herhangi bir sezon vanilya Android hayranı, hızlı geçişlerin görsel olarak daha iyi tanımlandığını hemen fark etmelidir. Ayrıca, bazılarının açılmayacağı zaman belirtilen küçük bir metin etiketine sahip Gece ışık anahtarı gibi ince eklenmiş işlevleri vardır.

 

Maalesef, Google bu menüden başka bazı işlevler çıkarmak için ilk kararından geri adım atmadı. Tıpkı ilk Android P public beta’da gözlemlediğimiz gibi. Genişletilebilir küçük seçenekler menüleri resmi olarak geçmişte kaldı. Bunlar, belirli geçişlerin altındaki metne dokunarak tetiklenirdi. En önemlisi, Bluetooth ve Wi-Fi olanlar. Artık Bluetooth bağlantılarını yönetmek için erişim noktaları arasında hızla geçiş yapmak için uygun bir yol yoktur. Kötü haber! Neyse ki, bu geçişlere uzun basmak sizi doğrudan ilgili ayarlar menüsüne götürür.

Daha olumlu bir notta, Wi-Fi ayarları menüsü artık bir erişim noktasını ölçülü bir bağlantı olarak işaretleme seçeneğine sahiptir. Veri kapaklı bir cihaza bağlandığımızda bu tür durumlar için harika.

Garip downgrades konuşma, Rahatsız etmeyin artık basit bir geçiş. Gitti, eski “Toplam sessizlik”, “Yalnızca alarmlar” ve “Yalnızca öncelikli” modlarının seçilmesidir.

 

Google’ın çoğu ayarı basitleştirmek için elinden geleni yaptığı bir sır değil. Bununla birlikte, basitlik ile gerçek işlevsellik ve özellik kaybı arasında ince bir çizgi vardır. Konum ayarları menüsünü ele alın. Bu, konuma geçiş uzun bir basış yoluyla hala erişilebilir, ancak “Pil tasarrufu” seçeneği resmen mod seçiciden gitti. Küçük bildirim gölgesi menüleri gibi, Google da orijinal Android P public beta sürümünden bu yana bu kaldırma işlemini yeniden değerlendirmedi.

 

Pil tasarrufu mükemmeldi. Cihazınızın ve uygulamasının, pil hücrelerine ve Wi-Fi’ye (aslında yoğun şehirlerde oldukça hassas) dayalı bir konum hissi vermesinin tek yolu, pilin sürekli GPS telsizini kapalı tutmasıydı. Şimdi, tek yapmanız gereken Yüksek doğruluk, sadece GPS modu ve Konum kapalı.

Bu, Android Pie’nin arka plan uygulama etkinliğine yönelik gözden geçirilmiş politikalarıyla ilgili bir şey olabilir. Sahne arkasında çalışırken, uygulamalar artık kameraya, mikrofona veya cihaz sensörlerine erişemez. Görünüşe göre, Google, GPS’i her zaman açık bırakmak için sınırlamalarında yeterince güvende hissediyor. Umarım, bu geri tepmez.

Bildirimler

Bildirimler, Android 9’da hem farklı hem de farklı davranıyor. Görseller gittikçe, her şey biraz mantıklı görünüyor, eğer bu bir anlam ifade ediyorsa. Google’ın imzasını attığı yeni genel yönelim Materyal tasarımı gibi görünüyor. Diğer UI öğelerinde de, ayarlar menüsündeki arama çubuğu gibi görülebilir. Ancak, bu orijinal Android P kamu beta beri durum böyle olmuştur.

 

Google ayrıca, nagging veya interruptive bildirimlerini ihlal ediyor. Artık “Bir uygulama arka planda çalışıyor” gibi sinir bozucu, sürekli bildirimlerden kurtulmak için her zamankinden daha kolay. Ayrıca, OS tercihlerinize otomatik olarak uyum sağlamaya çalışır. Belirli bir bildirimi yeteri kadar kez kaydırırsanız, sonuçta pop-up çıkmaz.

Google ayrıca Android bildirimlerine yeni işlevler getirerek daha da etkileşimli hale getiriyor. Örneğin, geliştiricilerin IM uygulamalarının satır içi fotoğraflar, çıkartmalar ve akıllı yanıtlara yönelik öneriler gibi bildirimleri doğrudan bildirme olanağı sağlayan yeni bir “MessagingStyle” bildirim seçeneğine erişimi vardır.

 

 

Bildirim yönetimi de biraz geliştirildi. Belirli üçüncü taraf Android arayüzlerinin sunduğu yönetim düzeyini hâlâ alamıyorsunuz, ancak bildirim kanallarını ve türlerini uygulama bazında yönetebilirsiniz. Ayarlardaki Bildirimler menüsünün artık “Son Gönderilenler” bölümü bulunmaktadır. Bildirimler gönderen son birkaç uygulamanın yanı sıra zevkinize göre bunları susturmak için hızlı bir geçişin listesini verir.

Yeni seçenekler ile yeniden tasarlanmış ayarlar menüsü

Ekstra renk çizgisi, ilk Android P’de gördüğümüz beta kamusal geçici bir şey değildi. Google, ilk bakışta, UI’nin geri kalanının çoğunlukla iki tonlu doğasıyla çatıştığı görülen bu “gökkuşağı” estetiğine sadık kalıyor. Ancak, eklenmiş görsel farklılaşma gibi bir şeyden hoşlanıyoruz, bu da ayarlar menüsünün gezinmesini biraz daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, Samsung’un TouchWiz UI’sine veya Asus ZenUI’ye hoş bir geri dönüş, Holo tasarım dili günlerinde.

 

Renkten bahsetmek, Google’ın Materyal tasarımın geleceği için öncelikli hedeflerinden bahsetmek için iyi bir yer gibi görünüyor. Çevrimiçi dev, birleşme ve platformda daha tutarlı bir görünüm ve his çalışması için çalışıyor. Bunu kolaylaştıracak bir hareketle, Android’de geliştiricilere bir ürünü veya markayı daha iyi yansıtmak için Materyal Tasarımını “sistematik olarak” özelleştirme kabiliyeti veren bir takım araçlar ve API’ler olan Materyal Teması’nı da başlatıyor. Umarım, uygun araçlarla tasarımcılar, üçüncü taraf seçeneklerine başvurmak zorunda kalmazlar ve genel kullanıcı arayüzünün tutarlılığını kırarlar.

Ayarlar konusuna geldiğimiz sürece Google, son olarak aramalar için ayrı bir titreşim geçişi eklemiştir.

Ses ve titreşim ayarları - Android 9 Pasta incelemesi Ses ve titreşim ayarları - Android 9 Pasta incelemesi
Ses ve titreşim ayarları

Ve USB modu seçicisi, her zamankinden daha güçlüdür ve istediğiniz veri aktarım modunu bağımsız olarak seçmenize, varsa ve pili şarj etmek isteyip istemediğinize karar verir.

USB modu seçici - Android 9 Pasta incelemesi
USB modu seçici

Akıllı Uyarlamalı parlaklık

Google, tam olarak sahnelerin ardında neler olup bittiği konusunda çok açıklayıcı değil, Android 9’daki uyarlanabilir parlaklık artık daha akıllı.

Uyarlanabilir parlaklık - Android 9 Pasta incelemesi Uyarlanabilir parlaklık - Android 9 Pasta incelemesi
Uyarlamalı parlaklık

Görünüşe göre, otomatik seviye ayarlaması ve ayarlaması, ortam ışığı sıcaklığını, yoğunluğu ve hatta mevcut aktivitelerinizi hesaba katar. Geçmişte Android dünyasında gördüğümüz ve AOSP tarafından benimsenecek kadar kullanışlı bir özellik. Temiz!

Yeni ses kontrolleri ve ses değiştirici

Google’ın Android 9’da uyguladığı tartışmasız UI yeniden düzenleme seçeneklerinden biri, ses kontrolleri için yeni konum olmalıdır. Yeni, ekstra uzun boylu, telefon ekranı eğilimi, diğer şeylerin yanı sıra, fazladan fazladan parmak gerilmesini de beraberinde getirdi. UI’nin üst kısmına yakın hacim kaydırıcısı için geleneksel nokta, böylece ulaşılması özellikle zor hale gelmektedir.

Bunu ele almayı amaçlayan Google, her şeyi sağ tarafa taşıdı. Baş parmağınız zaten o bölgeye yakın olduğu için kesinlikle mantıklı. Ses düğmesine basarken. Telefonu sağ elinizle tutuyorsanız, yani. Bunun yerine, ekranın sol tarafındaki pop-up penceresini açma seçeneğini görmek isteriz.

 

Yeni ses kontrolleri Yeni ses kontrolleri - Android P hands-on incelemesi - Android 9 Pasta incelemesi Yeni ses kontrolleri Yeni ses kontrolleri - Android P hands-on incelemesi - Android 9 Pasta incelemesi
Yeni ses kontrolleri Yeni ses kontrolleri - Android P hands-on incelemesi - Android 9 Pasta incelemesi Yeni ses kontrolleri Yeni ses kontrolleri - Android P hands-on incelemesi - Android 9 Pasta incelemesi
Yeni ses kontrolleri

Başka bir ilginç eklenti Audio Switcher. Bir Windows PC’de görüldüğü gibi, farklı cihazların sesini bağımsız olarak ayarlamanızı sağlayan ses mikseri. Ayrıca, küçük oklar aktif çıkış cihazlarını seçmek için kullanılır. Bu, birden fazla Bluetooth ses cihazını yönetmek için harika olabilir. Özellikle de Android Pie bir seferde en fazla beşi çalıştırabildiğinden, Oreo sadece biri medya ve biri de arama için olmak üzere iki ses kanalını koruyabilir. Cihazın Bluetooth radyosunun özelliklerine bağlı olmakla birlikte, Android P ile eş zamanlı yayın yapabilirsiniz.

Yeni ses kontrolleri - Android 9 Pasta incelemesi Yeni ses kontrolleri - Android 9 Pasta incelemesi
Ses kontrolleri

Şimdi, orijinal genel betada olduğu gibi, bu özelliği Pixel 2 XL’de işlemeyi hala başarabildik. Bazı Bluetooth ses cihazlarının bir sebepten ötürü bu özellik ile işbirliği yapamayacağından, geliştirici seçeneklerinde ve bazı deneme yanılmalarında gezinmek gerekiyordu. Öyle görünüyor ki, Google, ilk kamu beta ROM’undan bu yana, Ses Değiştirici söz konusu olduğunda gerçekten görünür bir ilerleme kaydetmedi.

Yeni güç menüsü

Ses kontrolleri gibi, güç menüsü de UI’nin sağ tarafına taşınır. Parite ayrıca yuvarlak bir tasarıma sallanan görsel olarak benzer. Ayrıca, altta yeni bir ekran görüntüsü düğmesi var.

Güç menüsü - Android 9 Pasta incelemesi
Güç menüsü

Uyarlamalı Akü

Google’ın yeni AI destekli pil yöneticisi zaten en yeni AOSP yapısında büyüsünü yaşıyor ve çalışıyor. Bu konsept yeterince basittir – belirli bir özelliği tetikleyerek, kullanım sıklığına ve kullanıcının olasılığına bağlı olarak farklı uygulamalara göre davranın. Ardından, CPU ve bellek gibi çeşitli kaynakları buna göre ayırın.

Bu, telefonun kendisinde yerel olarak gelişmiş makine öğrenim modellerini çalıştırarak elde edilir. Tahmin edilen tüm uygulamaların doğal bir uzantısı gibi görünüyor, Google artık bir süredir müdahale ediyor. Gerçek faydalara gelince, daha gerçek dünya testleri gereklidir.

Pil yöneticisi - Android 9 Pasta incelemesi Uyarlanabilir pil - Android 9 Pasta incelemesi Pil tasarrufu - Android 9 Pasta incelemesi Pil kullanımı - Android 9 Pasta incelemesi Pil optimizasyonu - Android 9 Pasta incelemesi
Pil yöneticisi • Uyarlanabilir pil • Pil tasarrufu • Pil kullanımı • Pil optimizasyonu

Geleneksel pil tasarrufu modu Android 9’da da biraz daha esnek. Artık, pilin yüzde beşi ile% 75’i arasında kalan batarya şarjı ile otomatik olarak tetikleyeceği oldukça geniştir.

Vaat Android Pie özellikleri, hala bekliyoruz

Google I / O 2018’e geri döndüklerinde, Android 9’a gelen birkaç ilginç yeni özellik daha aldılar. İlk resmi Pasta sürümünde bunlardan en azından bazılarını görmeyi umuyorduk, ancak, ne yazık ki, durum tam olarak böyle değil.

Bununla birlikte, Google’ın Android Wellness kontrol paneli için bir beta yayınladığı zaten söyleniyor.

Android Wellness paketi, Gösterge Tablosu, Uygulama Zamanlayıcısı ve Aşağı Rüzgar

Google, yeni “Wellness” paketine ve son G / Ç’deki girişime biraz zaman ayırdı ve her şey genel olarak ilginç görünüyor. Elbette, modern akıllı telefon kullanıcılarının kendi kendini kontrol etmedeki eksikliklerinin talihsiz etkileri var. Ama, bu kendi başına başka bir tartışma.

Duyuruyu unuttuysanız veya kaçırdıysanız Android Wellness paketinin üç ana bölümü vardır. Kontrol Paneli , tüm istatistiksel kullanım tarihinizin toplanıp kataloğa alındığı merkezi bir konumdur. Uygulamalara harcanan dakikalar, bildirim sayıları ve hatta kullanıcının ekran kilidini açma gibi kullanım numaralarını geri bildirir. İnternet devinin toplanmayı planladığı korkutucu bir miktardaki telemetrik verilere benzese de, https://myactivity.google.com adresiniziyaret ederseniz, çoğunun zaten orada olduğunu fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz.

Uygulama Zamanlayıcı temelde başına uygulama içi düzeyde kendini empoze zaman sınırı yoktur. Günlük kotanız dolduğunda, Android söz konusu uygulamayı bozar ve yine de açmaya çalışırsanız sizi rahatsız edecektir. Ardından, kullanıcıların günlerini daha rahat bir şekilde bitirmelerine yardımcı olmayı vaat eden bir sistem olan Aşağı Rüzgar var .

Bahsettiğimiz beta aslında gerçek Android 9 beta ROM şubesinden ayrıldı. Bir Pixel cihazınız varsa, Android 9’u (resmi veya beta) çalıştırarak, https://www.android.com/versions/pie-9-0/digital-wellbeing-beta/ adresine gidebilir ve kayıt olmak için kayıt olabilirsiniz. beta erişimi. Bundan sonra, telefonunuzun ayar menüsünde “Digital Wellbeing” yazısını görmelisiniz.

Google I / O 2018’de sahnede tartışılan özelliklerin çoğu zaten mevcut ve çalışıyor. Öyle görünüyor ki, Google sadece bazı son kıvrımlar üzerinde çalışıyor.

Uygulama Eylemleri

Wellness paketinin aksine, maalesef henüz uygulama eylemleri yaşayamazsınız. Bu incelemeyi yazarken, Google geliştirici portalı, Eylemler için şu uyarıya sahip: “Geliştirici önizlemesi çok yakında!”.

Hızlı bir özet olarak, Uygulama Eylemleri API’sı, geliştiricilerin bazı işlevler için kısayollarını uygulamalarının içinden işletim sisteminin kendisine sunmasına izin verecektir. Örneğin, metin seçim menüsü, tipik bir metin işleme özellikleriyle birlikte, belirli bir uygulamada o sırada seçili olan dizeyi aramak için kısayol içerebilir.

Uygulama kısayolları önerilen arayüz - Android 9 Pasta incelemesi Uygulama kısayolları önerilen arayüz - Android 9 Pasta incelemesi
Uygulama kısayolları önerilen arayüz

Bununla birlikte, bu yeni kısayollar için en göze çarpan nokta, uygulama çekmecesinde önerilen uygulamalar satırının altında küçük bir şerit olacaktır.

dilimler

Son olarak, ama en önemlisi, yeni Slices UI bileşeni de ilk Android Pi resmi yapısından yoksundur. Ancak, Uygulama Eylemlerinden farklı olarak, bu alan geliştiricilere açıktır, bu nedenle prototipler zaten vahşi olabilir. Düzenli kullanıcılar henüz onları göremedikleri bir yerde değil.

Mevcut spesifikasyona göre, dilimler Google Arama uygulaması içinde ve muhtemelen Google Asistan’da işletim sistemi tarafından kapsanması amaçlanan özel, etkileşimli intefraces’tir. Derin bağlantı modelinin bir başka evrimi. Yeni bir seviyeye, geliştiricilerin, uygulama arayüzleri ve etkinliklerinin segmentlerini uygulamaya koymalarına olanak veren, yeni bir seviyeye ulaştığında, Android OS ihtiyaç duyulduğunda bunları sorunsuz bir şekilde getirebilir.

 

Android 9 Pie’da Pixel 2 XL performansını ve pil ömrünün yeniden test edilmesi

Kaputun altında Android P geliştirmeleri

Android 9’un bir çok geliştirmesi, kaputun altında canlı olarak sunması gerekiyor. Sessizce, işlerini, gizli-sahne arkasında yapıyor. Geliştiricilerin, özellikle, uygulamalarında kullanabilecekleri birçok yeni ve heyecan verici yerel Android API’sini sabırsızlıkla bekleyebilecekleri çok şey var. Belirli bir liste, daha önce incelediğimiz ilk halka açık beta yapısının yayınlanmasından bu yana Android 9 için pek bir değişiklik yapmadı. Yine de, yönetim kurulunda ilerleme kaydedildi.

Belirli bir düzende, Android Pasta’da bulduğumuz en önemli pişmiş geliştirici değişiklikleri şunlardır:

 • Ekran geliştirici desteği için yeni API, geliştirici seçeneklerinde simülasyonlarla tamamlandı
 • Otomatik doldurma çerçevesinin yanı sıra bazı hata düzeltmelerine de bir takım yeni API’ler eklenir. Özellikle, veri kümesi filtrelemede, giriş sanitizasyonunda ve uyumluluk modunda iyileştirmeler yapılacaktır.
 • Bir dizi yeni araçla 8.1 Oreo yapay ağ API’sini genişletmek (“Pad, BatchToSpaceND, SpaceToBatchND, Transpoze, Strided Slice, Mean, Div, Sub ve Squeeze.”). Pixel 2 aygıtları, donanım ML hızlandırması için Qualcomm’un Hexagon HVX sürücüsünü de destekleyecek.
 • Hem içerik oynatma hem de yakalama için HEIF ve HDR VP9 Profile 2 yerel desteği.
 • Yerel kamera API’si artık iki veya daha fazla akışa aynı anda erişebilir. Kamera akışına, doğal ekran flaşına ve OIS uygulamalarına daha hızlı erişim için yeni parametreler de vardır.
 • Arka plan uygulamaları artık kamera, mikrofon veya cihaz sensörlerine erişemez. Bu, çoğu uygulamanın GPS’i aşırı kullanımından kısıtlanması gerektiğinden, bir Pil tasarrufu konum modunun yokluğunu açıklayabilir. Dokümantasyon hala kısıtlamalar konusunda biraz bulanık.
 • Wi-Fi erişim noktalarına olan mesafeyi ve kapalı alan navigasyonunu ölçmeyi sağlayan IEEE 802.11mc desteği
 • Daha hızlı uygulama başlatmaları ve daha az sistem belleği kullanımı için genel ART sanal makine geliştirmeleri (DEX dosyalarının sık sık “popüler uygulamalarda yeniden yazılabilmesi için% 11’e varan azalma)
 • Kotlin uygulamaları da bir performans artışı elde ediyor
 • Geliştirici seçenekleri menüsünün, tıpkı Google Chrome gibi “özellik bayrakları” nın gizli bir listesi var.
 • Hata raporları dosya uygulamasında erişilebilir
 • Android 4.1 ve daha düşük sürümler için oluşturulan uygulamalar, Android P’de çalışmayabilir. Daha fazla ayrıntı yakında paylaşılmalıdır.

Android’de Google Pixel 2 XL performansını kıyaslama

Gerçek sayılara ulaşmadan önce, küçük bir bağlamın ortaya konması gerektiğini düşünüyoruz. Sadece aynı sayfada olmak için.

 

İlk olarak, bir milyon kez söylediğimiz gibi, sentetik benchmark yükleri ve testleri gerçek hayattaki performansı temsil etmiyor. Bu nedenle, lütfen bu numaralar üzerinde herhangi bir satın alma kararını temel almayın.

İkincisi, halihazırda resmi ilk kamu yayınındayken, Android 9 Pasta henüz emekleme döneminde. Düzgün optimize edilmeden ve tamamen indirilmeden önce biraz zaman alacak. Bu sadece şeylerin doğası, özellikle Android gibi karmaşık bir işletim sistemi ile.

Şu anki haliyle söylendiği gibi, Pixel 2 XL’deki Android 9 (resmi inceleme için kullandığımız birim ve testlerimizin ilk serisinde), toplam CPU puanlarını adil bir şekilde düşürüyor.

Android Pie arka plan etkinliğine yönelik daha sıkı bir politika sunmadı mı? O bitime ne oldu? Eh, pil yönetimi tweaks kesinlikle bir gerçektir. AI-powered Adaptive Battery teknolojisidir. Çift, çok iyi, bazı baş ağrılarından sizi kurtarabilir, sinir bozucu ve yanıltıcı uygulamalar ile uğraşabilir.

 

Ancak, pil testlerini ünitenin fabrika varsayılan durumunda çalıştırıyoruz. Burada AOSP ile uğraştığımız için, bu, hemen hemen hiç Google tarafından onaylanmayan arka plan etkinliğinden bahsetmek ve konuşmaktan hiç şüphe duymamak anlamına geliyor. Testlerin kendileri aynı uygulamayı tekrar tekrar çalıştırdıklarından, yeni pil optimizasyonları kullanım rutinini almaya başladıkları zaman parlamaya fırsat vermezler. Ancak bunlar olmasa bile, Android 9 güncellemesinden sonra birkaç saat daha beklemede kaldık.

Karar

Genel olarak, Android 9 Pie, herhangi bir somut performans iyileştirmesi sağlamayabilir. Bunun yerine, görsel tweaks ve yaşam kalitesi iyileştirmelerine her şeyden çok odaklanır.

Tam olarak roman olmasa bile, zamanla daha uyumlu, daha modern hissettiriyor. Sadece bir trend belirleyicinin ne kadarının AOSP’nin bu iterasyonunun gelecekte ortaya çıkacağını görmek zorundayız.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.