Android Cihazlarda RAMPage Açığı Tespit Edildi!

/ 5 Temmuz 2018 / 589 / yorumsuz
Android Cihazlarda RAMPage Açığı Tespit Edildi!

Android Cihazlarda RAMPage Açığı Tespit Edildi!

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmasının yanı sıra en fazla güvenlik açığı tespit etilen işletim sistemi olarak kötü bir üne sahip olan Android cihazlarda yeni bir sorun tespit edildi. Android işletim sistemini kullanan cihazları olumsuz etkileyen yeni güvenlik açığı bu işletim sistemini kullanan cihazlara sahip olan kişileri de endişelendirdi.

DRAM Saldırıya Maruz Kalıyor

Üniversitede araştırmacı olan bir ekip tarafından tespit edilen yeni güvenlik açığı Android işletim sistemini kullanan cihazlarda DRAM yani rastgele erişim belleği üzerine saldırıyor ve bu bölgede sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Araştırma görevlileri yayımlamış oldukları raporda “en son Android işletim sistemine karşı bir dizi DMA tabanlı Rowhammer saldırısı, bir root istismarı ve tüm savunmaları atlatan bir dizi uygulamadan-uygulamaya istismar senaryosundan oluşuyor” ifadelerine yer vererek kamuoyu ile Android güvenlik açığı tespit ettiklerini resmen duyurmuş oldular. Android cephesinden henüz güvenlik açığını doğrulayan ya da yalanlayan bir açıklama ise henüz yapılmış durumda değildi.

Güvenlik Açığı Etkisiz Hale Getirildi

Araştırma ekibi güvenlik açığını tespit etmekle yetinmedi ve bu güvenlik açığının nasıl etkisiz hale getirileceğini de tespit etti. Takım yapmış olduğu açıklamada yeni açığı GuardION kullanarak etkisiz hale getirdiklerini iddia etti. DMA tabanlı saldırılara karşı geliştirilen özel bir savunma olmasına karşın ne yazık ki GuardION’da tek başına tam bir korumayı garanti edemiyor.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.