Android Cihazların Pil Ömrünü Uzatmak

/ 29 Kasım 2017 / 958 / yorumsuz
Android Cihazların Pil Ömrünü Uzatmak

Android Cihazların Pil Ömrünü Uzatmak

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri olan pil ömrü, mevcut durumda yeterli seviyede değil. Pil ömrü en iyi olan Android cihazın bile süresi 2 gün civarında oluyor.

Pil Ömrünü Uzatacak İpuçları

Parlaklığı azaltmak: Ekranın gerektiğinden daha parlak çalışmasına neden olan otomatik parmaklık seçeneği kapatılmalı ve ekran parlaklığı azaltılmalıdır. Gün ışığına çıkıldığında ise parlaklık, geçici olarak biraz arttırılabilir.

Klavye titreşimini ve sesini kapatmak: Klavyede yazı yazarken çıkan sesler ve titreşimler fazla pil harcamıyor olsa da kapatılmasında fayda var. Bu işlem, klavye ayarlarından yapılabiliyor.

Bluetooth, Wi-Fi ve NFC’yi kapatmak: Bu bağlantılar kullanılmadığı zaman kapatılır ise pilden tasarruf etmek mümkün oluyor. Wi-Fi ve Bluetooth, Ayarlar – Kablosuz ve Ağlar bölümünden kapatılırken; NFC, ayın bölümde yer alan Daha Fazla kısmından kapatılıyor.

4G’yi kapatmak: 2G ve 3G’ye kıyasla çok daha fazla pil tüketen 4G bağlantısı, telefonun aktif olarak kullanılmadığı zamanlarda kapatılarak büyük oranda pil tasarrufu sağlıyor.

Siyah arka plan: Siyah arka plan ile pilden tasarruf edebilmek için telefonun OLED ekrana sahip olması gerekiyor. OLED ekranlar, pikselleri tek tek yakıyor olup, koyu ekranların pilden tasarruf etmesine olanak sağlıyor.

Light sürümleri kullanmak: Facebook gibi popüler uygulamalar, pili aşırı tüketiyor. Bu yüzden bu gibi uygulamaların Light sürümlerini kullanmak, pilden tasarruf etmeyi sağlar.

Uygulamaların tümünü kapatmak: Son uygulamalar kısmında bulunan uygulamaların tümünü sürükleyip kapatmak, pilden tasarruf etmek yerine pilin daha çok tükenmesine sebep olur. RAM’de uyku halinde olan uygulamalar, kapatıldığı zaman baştan yükleniyor ve daha çok pil tüketmiş oluyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.