Android’iniz için hangi kilit açma yöntemi en güvenlidir?

/ 22 Eylül 2018 / 906 / yorumsuz
Android’iniz için hangi kilit açma yöntemi en güvenlidir?

Android için kilit açma yöntemleri

 

Eminim Android‘in cihazınızı daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen bir dizi seçeneğe sahip olduğunu fark ettiniz. Bu özelliklerden biri ekranın kilidini açmak için farklı yöntemler: desen, PIN, şifre, iris tarama ve parmak izi, sadece bir kaçını belirtmek için. Aşağıda, her birinin arkasındaki hedefi açıklayacağız ve daha sonra Android için en güvenli kilit yöntemini seçebiliyorsunuz.

 

Yüz tanıma

 

Yüz tanıma yeni bir şey değildir. Android 4.0 olarak da bilinen Ice Cream Sandwich sürümü ile Android‘e ilk kez geldi. Bu özellik, yüzünüzün bir fotoğrafını çekmek için cihazın ön kamerasını kullanır ve daha sonra cihazınızın kilidini açmak için bu fotoğrafı taban çizgisi olarak kullanır. Profesyonellerden daha fazla eksikleri olan şüpheli bir güvenlik seviyesine sahiptir.

En büyük sorunlardan biri, ön kameranın yüzünüzün fotoğrafını çekebilmesi için aydınlatmanın ideal olması gerektiğidir. Bu, kameranın kalitesine ve yüzünüzün önüne nasıl yerleştirildiğine bağlıdır. İPhone X’de de benzer bir özellik var ve üreticiler bunları yeniden paketleyebilir ve yeni diyebilir, ancak sizi kandırmasına izin vermeyin.

 

 

Parmak izi tarayıcısı

 

Bu benim favori seçeneğim ve şu anda telefonumda kullanıyorum. Açıkçası, ne kadar iyi çalışırsa, sensörün kalitesi ve yerleşimi gibi birkaç faktöre bağlıdır. Kalite, bu durumda, sensörün parmağınızı okuduğu hızı ifade eder. Bu, cihazların yanı sıra çizilmeye karşı dayanıklı yüzeyi arasında çok değişir.Bunları kullandığınızda daha hızlı hale gelen belirli biyometrik kimlik doğrulama mekanizmaları vardır.

 

 

Yerleşime gelince, ekranın ön alt kısmında, güç düğmesinin yanında, Xperia hattında olduğu gibi çok pratik olduğunu tercih ederim. Ben eskikilerin hayranı değilim, ama hepsi öznel.

Güvenlik açısından, bu muhtemelen bugüne kadarki en güvenli yöntemdir. Çünkü bir parmak izi okuyucunun kolayca saldırıya uğraması oldukça zor. Dahası, sensörler, kullanıcının vücut ısısını ve kan hareketlerini tanımak için geliştirildi, yani bir Android‘in kilidini açmak için “ölü” bir parmak kullanamazsınız.

 

İris tarayıcı

 

Yüz tanıma gibi, cihazların kilidini açmak için hala bir iris tarayıcısı kullanmaya ikna olmadım.Temel olarak parmak izi okuyucusu ile aynı şeyi yapıyor ve telefonunuzu kilitleyememeniz durumunda cihazın ikinci bir kayıtlı şifreye sahip olmasını gerektiriyor. Galaxy S8 ve Not 8 ile, parmak izi ve iris tarayıcıları aynı anda etkinleştirilemez. Diğer bir deyişle, ikinci kilit açma yönteminin bir PIN veya bir alfanümerik şifre olması gerekir.

Tanıma, aydınlatma koşullarına ve kullanıcının gözünün bulunduğu yere göre değişir. Düşük ışık koşullarında bile, bir kullanıcının gözünü tanıyarak okumama sorunu oluşturmuyacaktır.

İrisinizi tarayan sistemin de okuyucuya tam olarak entegre olması gerekir, böylece hızlı bir şekilde tepki verir ve saldırıya uğramaz. Teknik olarak, bu sistem güvenlik açısından parmak izi okuyucusuna eşittir, ancak kullanılabilirlik söz konusu olduğunda kaybeder.

 

 

Akıllı Kilit

 

Smart Lock Android 5.0 Lollipop‘ta sunuldu ve en son sürümlerde güncellendi. Bunu cihazınızın kilidini açmak için bir yöntem olarak değil, bir ilgi gösterme olarak görüyorum. Akıllı Kilidin ne yaptığı çok basittir, kilidini açar  veya daha iyisi, cihazınızın kilidini açık tutar bulunduğunuz yere, sesinize, bir cihaza veya bir mevcudiyete göre.

Ev veya iş yeriniz gibi güvenilir konumlarınızı seçin ve bu yerlere ulaştığınızda, bu yöntemlerden herhangi birini kullanmanıza gerek kalmadan cihazınızın kilidi açılır. Bluetooth cihazlarını güvenilir konumlar olarak bile kullanabilirsiniz.

 

 

Şu anda Smart Lock, cebinizde olsa bile telefonunuzun kilidini açmasını sağlayacak şekilde de ayarlanabilir. Söylediğim gibi, telefonunuzu kilitlemek için bir yöntem değil, aksine bir ilgi gösterme. Güvenilir konumlarınızdan birinde, hatta bir Bluetooth cihazına bağlıyken herkesin telefonunuza erişebileceğini unutmayın.

 

PIN 

 

PIN, geleneksel sayıların birleşimidir ve uzunluk, hangi Android sürümüne sahip olduğunuza bağlıdır. Muhtemelen burada sunulan seçeneklerin geri kalanından farklı olan ana güvenlik seçeneğidir. Eğer unutursanız, PIN‘ler de kurtarma işlemlerinde sınırlıdır. Cihazınızın kilidini açmaya çalışırken saatlerce çalışmanız gerekecek. Android’imde bir PIN’i parmak izi tarayıcısı ile birlikte kullanıyorum.

 

 

Desen

 

Desen veya tasarım, Android telefonlarda benzersiz bir özelliktir ve şuan var. İsterseniz PIN ile birlikte kullanabilirsiniz, fakat kendi başına iyi bir güvenlik sistemi.Kilitleyene kadar sadece birkaç kez deneyebilirsiniz.Bazı arayüzlerde, belirli sayıda yanlış girişin, kullanıcının kullanıcı verilerini silmesine neden olabilir.

 

 

Desen hakkında merak edilen ve bir problem olarak görülebilen başka bir şey, parmağınızın ekranda görüntüyü bırakmasıdır, bu da herkesin izini sürmesini kolaylaştırır. Yağlı bir parmak ve bir mat filmin birleşimi, dünyaya şifrenizi söyleyecektir.

 

Parola

 

Bu şifre en eski kilit açma yöntemidir ve birçok kullanıcı tarafından en güvenli olarak görülüyor. Cihazınızın kilidini açmak için herhangi bir sayı ve harf kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Kurtarma sistemleri çok farklıdır, genel olarak bir PIN olduğu için şifreyi kurtarmak çok zor olabilir.

 

Android’in kilidini açmak için en uygun yöntem hangisidir?

 

İris tarayıcı, Smart Lock ve yüz tanıma sistemi tümüyle ücretsiz veya ikincil güvenlik yöntemleridir ve şu an itibariyle, telefonunuzu korumak için tek yöntem olarak kullanılmaya yeterli değildir. Bu, birincil seçeneğiniz olarak bir PIN, desen veya şifre kaydetmeniz gerektiği anlamına gelir. İris tarayıcının başka bir ağırlaştırıcı özelliği de vardır: kısıtlama ve kullanılabilirlik. Şu anda bu özellik ile gelen piyasada sadece birkaç model var.

Parmak izi okuyucusu da ücretsiz bir özelliktir, ancak orta sınıf modellerin çoğunda bulunan bir özelliktir ve kullanılabilirliği çok çekicidir. Ayrıca daha az tanıma hatası vardır. Yine de, ikinci bir koruma katmanına ihtiyaç duymadıklarından, aynı zamanda en güvenli olan daha geleneksel seçeneklere güvenebilirsiniz. Hem pratiklik hemde güvenlik açısından, ben olsaydım PIN, şifre veya desen seçerdim.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.