Android SDK Nedir?

/ 31 Ağustos 2018 / 8.619 / yorumsuz
Android SDK Nedir?

Android SDK Nedir?

Akıllı cep telefonlarının çalışmasını sağlayan işletim sistemleri farklı markalar tarafından üretilmekte olup dünyada en yaygın kullanılan mobil işletim sistemlerinden biride Android işletim sistemidir. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi sürekli yeni sürümler yayımlayarak yenilenmekte ve kullanıcıların taleplerine yanıt vermektedir. Peki, Android SDK nedir?

Android SDK Ne Demek?

Android işletim sisteminin yazılım geliştirme kitine Android SDK ismi verilmektedir. Bu sayede uygulamaların çok daha kolay bir şekilde tasarlanmasına olanak sağlanmaktadır. Android işletim sisteminin İOS işletim sistemine oranla bu kadar fazla kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri de açık uçlu bir işletim sistemi olmasıdır. Açık kaynak kodlu olan Android bu sayede yazılımcıların çok daha özgür bir şekilde yeni yazılımlar üretmesine olanak sağlamakta ve imkân sunmaktadır.

Android SDK Ne İşe Yarar?

Software Development Kit kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan SDK en basit tabir ile yazılım geliştirme kiti olarak açıklanmaktadır. Tablet ya da mobil cihazlarda yeni bir uygulama geliştirebilmek için mutlak suretle Android SDK kullanımı zorunludur. Android işletim sistemini kullanan cihazların tümünde istisnasız yeni bir uygulama geliştirmek isteyen kişilerin Android SDK yazılım geliştirme kitini kullanmaları zorunludur. Yani Android işletim sistemi ile uyumlu olan programlar ve uygulamalar oluşturmak isteyen kişilerin mutlak suretle Android SDK kullanmaları gerekir. Ancak farklı işletim sistemleri için kullanılabilecek farklı kitlerde bulunmaktadır.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular
Android SDK Yükleme Rehberi