Android telefonunuzu korumanın kolay yolları

/ 20 Temmuz 2019 / 1.098 / yorumsuz
Android telefonunuzu korumanın kolay yolları

Android telefonunuz yalnızca çevrimiçi olarak hemen hemen her şeyi yapmanıza değil, hayatınızı cebinizde taşımanıza da olanak sağlar. Tüm bu bilgileri tek bir yerde ve her zaman el altında bulundurmak özellikle uygun olsa da, hırsızlar ve bilgisayar korsanları için çekici bir hedef oluşturur. Ancak savunmasız değilsiniz: Eşyalarınızın güvende kalmasını sağlamak için birkaç adım ve önlem alabilirsiniz.

Uygulama izinlerine dikkat edin

Uygulama izinleri , kötü amaçlı yazılımlara karşı ilk savunma hattınızdır. Bir uygulamayı her yüklediğinizde, telefonunuzun, uygulamanın erişmesi için tasarlandığı tüm yönlerini listeleyen bir açılır pencere görürsünüz. Çoğu kişi, pop-up’ı açılmadan kapatıp kuruluma devam ederken, indirdiğiniz el feneri uygulamasının, örneğin, paraya mal olacak hizmetleri kullanıp kullanmadığını ya da Facebook’un uygulamasının esas olarak tüm telefonunuzu kullanmasını isteyip istemediğini öğrenmek faydalı olur .

Uygulama izinleri arkaik ve okunması zordur , ancak Android’in yeni sürümleri onları biraz daha kolay anlamanızı sağlar. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve hangi uygulamaları indirdiğiniz konusunda daha iyi kararlar almak için her bir izne dokunabilirsiniz. Ne yazık ki, hangi izinleri kabul edeceğinizi seçemez ve seçemezsiniz, bu nedenle bir uygulama bir şeye erişmek istiyorsa, tüm taleplerini kabul etmeli veya farklı bir uygulama bulmalısınız.

Sadece Google Play Store’dan indirin

Android haberciler sık ​​sık sideloading yazılımının yararları hakkında akıllı telefonunuza konuşurlar. Kağıt üzerinde mantıklı: Cihazlarımızda ne istersek kurup çalıştırabilmeliyiz. En sert gerçek şu ki, internette bulduğunuz rastgele uygulamaları indirmek ve yüklemek, uyanık olsanız bile sorunlara yol açabilir.

Google Play Store geçmişte kötü amaçlı uygulamalar barındırmasına rağmen, Google riffraff’in çoğunu temizlemek için rolünü üstlenmiştir. Mağaza Apple App Store kadar güvenilir değildir, ancak her oyun veya Twitter istemcisini her indirdiğinizde Rus ruleti oynadığınızı hissetmezsiniz. Bir uygulamayı İnternet’teki rastgele bir web sitesinden indirmek, aksine, verilerinizi – hatta bazen cüzdanınızı – her türlü kötü amaçlı yazılıma açar. Android uygulamaların kolayca ayırt edilmesi kolaydır ve saldırganlar bilginiz olmadan mobil kötü amaçlı yazılım dağıtmak için Snapchat veya Tinder gibi popüler uygulamaları bile yeniden kullanabilirler.

Amazon App Store veya F-Droid gibi saygın üçüncü taraf uygulama mağazalarını bulabilirsiniz , ancak Play Store’a yapışmanız, lezzetsiz yazılımlara rastlama şansınızı büyük ölçüde azaltır.

Bir güvenlik paketi kurun

Kötü amaçlı yazılım konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, telefonunuz için bir güvenlik paketi edinmeye çalışmalısınız. Google Play Store’daki “güvenlik” araması, bazıları McAfee ve Norton gibi masaüstü güvenlik yazılımı şirketlerinden gelen birkaç bin sonuç üretmektedir. Ya indirmenizi öneririz Gözcü Mobile Security veya TrustGo Mobil Security olarak, AV-Testi (bağımsız antivirüs test merkezi) özelliklerine ve kötü amaçlı yazılım yakalamak kabiliyetlerine büyük ölçüde bu uygulamaları sırada yer aldı.

Bir güvenlik uygulaması genellikle size kötü amaçlı uygulamalardan kaynaklanan enfeksiyonları işaretleyen uyarıların ötesinde bir işlev sunar. Çoğu mobil güvenlik paketi, telefonunuzu yedeklemenin bir yolunu sunar – Android’de çok sık karşılaşılan bir özellik – ve bazı güvenlik araçları, cihazınızı cebinizden uzak tutmanız durumunda uzaktan bulmanıza, kilitlemenize ve silmenize yardımcı olabilir. Telefonunuza bir güvenlik paketi kurmak, göz kamaştırıcı bir görev gibi gelmeyebilir, ancak bir kez ayarladıktan sonra, herhangi bir sorun çıkması durumunda sistemin uygun olduğunu bilerek dinlenebilirsiniz.

Bu açık görünebilir, ancak telefonunuza bir PIN veya desen kilidi koymak, cihazınızı güvenli hale getirmenin en kolay yollarından biridir. Bunu yapmak, meraklı arkadaşlarınızı kısa mesajlarınızdan uzak tutar ve hırsızların telefonunuzu silmelerini ve satmalarını zorlaştırır. Sen girerek telefonunuzda bir kilit ekranı ayarlayabilirsiniz Ayarlar için yol ve yapım Güvenlik ve Ekran Kilidi seçeneği. Saldırganların ve meraklıların, deseninizi tekrar tekrar girerek ekranda bıraktığınız çizgileri inceleyerek desen kilitlerini kırabileceğini unutmayın; bu nedenle, yağlı cildinizi size karşı kullanan biri için endişeleniyorsanız, bir PIN gitme yöntemidir.

Telefonunuzu açmanın ve doğrudan kullanmaya başlamanın rahatlığını kaybedersiniz, ancak artan koruma ekstra güçlüke değer.

FUD’a bakın

Android güvenliğiyle ilgili hatırlanması gereken en önemli şey , medya kuruluşlarının neredeyse günlük olarak rapor ettiği tüm korkutucuyu satın almamanız gerektiğidir. Android’in açık yapısı onu iOS veya Windows Phone’dan daha az güvenli hale getirir, ancak yukarıda açıklanan önlemlerden sadece birini alırsanız, telefonunuzdaki tehditlerin çoğundan kaçınabilirsiniz. Bu nedenle, telefonla örülen Truva atlarının veba partisi Ukrayna’daki gölgeli bir mağazadan yayılırken, siz ve yeni güvene alınan telefonunuzda endişelenecek bir şey yok.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.