Android Telefonunuzu veya Tabletinizi Nasıl Şifrelersiniz?

/ 12 Aralık 2018 / 548 / yorumsuz
Android Telefonunuzu veya Tabletinizi Nasıl Şifrelersiniz?

 

Android cihazlar nasıl şifrelenir?

 

Android akıllı telefonunuzu kişisel fotoğraflarınızı saklamak, önemli e-postaları okumak, kredi kartınızla çevrim içi ürün satın almak veya önemli belgeleri düzenlemek ve iletmek için kullanıyor musunuz?

Cevap evet ise, cihazınızı şifrelemeyi düşünmelisiniz. İPhone’lardan farklı olarak, Android cihazlar, bir şifre kodu ayarlandığında kendilerinde saklanan verileri otomatik olarak şifrelemez, yeni bir sürümü çalıştırıyorsanız, etkinleştirmesi kolaydır.

Telefonunuzu şifrelemek, telefonunuz kilitlendiğinde dosyalarınızın dinlenerek şifreleneceği anlamına gelir. Telefonunuzdan gönderdiğiniz ve aldığınız tüm dosyalar, bunları yapmak için başka yöntemler kullanmıyorsanız şifrelenmez.

Şifrelenmemiş ve şifreli bir telefon arasındaki kullanıcı tarafındaki tek fark, artık telefonunuzun kilidini açmak için bir şifre kullanmanız gerektiğidir. Temel güvenlik nedenlerinden ötürü, telefonunuzun kilidini açmadan önce böyle bir kod sorması için ayarlamış olmanız gerekir, ancak yapmadıysanız, bu eklenen adımın alışması biraz zaman alabilir. Şifrelenmemiş telefonlarda, bu şifre sadece ekranı kilitler. Cihazınızda saklanan dosyaları güvenceye almak için hiçbir şey yapmaz. Saldırganlar kilit ekranının bir yolunu bulurlarsa, dosyalarınıza tam erişebilirler.

Şifrelenmiş bir telefonda şifre, şifrelenmiş dosyalarınızın şifresini çözen anahtardır, bir anahtar gibi bir kilit kutusu açar.

 

Telefonunuz kilitlendiğinde, şifreleme gerçekleşir, böylece saldırganlar kilit ekranının etrafında dolaşsalar bile, şifreli dosyaların göründüğü şifrelenmiş veriler bulunur.

1. Ayarlar menüsünü açın. Bunu, telefonun ekranını yukarıdan aşağıya kaydırarak gelen ekranda Somun’a dokunarak yapabilirsiniz.

2. Ayarlar’da Güvenlik’e gidin. Bu seçeneği, Android Jelly Bean 4.2.2 ve diğer yeni sürümlerinde ekranın üst kısmındaki Diğer sekmesi altında bulacaksınız.

3. Güvenlik altından Cihazı Şifrele’ye dokunun. Bu noktada, en az bir karakterden oluşan en fazla altı karakterden oluşan bir şifre girmeniz istenir.

Bir şifreye karar verdiğinizde, telefonunuz dosyalarınızı şifreleme işlemini başlatır. Bu bir saat veya daha uzun sürebilir, bu yüzden başlamadan önce telefon şarj cihazınızı takmanız gerekir.

Şifreleme işlemi tamamlandığında korumanız artık aktif! Parolanızı güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun, çünkü artık telefonunuza erişmek için ihtiyacınız olacak ve unutulmuş bir şifreyi geri kazanmanın bir yolu yoktur.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler