Android Uygulama İzinleri Nedir Ne İşe Yarar?

/ 25 Ekim 2018 / 1.319 / yorumsuz
Android Uygulama İzinleri Nedir Ne İşe Yarar?

Android Uygulama İzinleri Nedir Ne İşe Yarar?

 

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte aslında pek akıllı telefonların kullanım alanı genişlemiştir. Akıllı cihaz kullanıcıları ise cihazlarında mutlaka pek çok uygulama indirmekte olup, bu uygulamalar cihazlara erişim sağlamak amacı ile sizlere pek çok soru sormaktadır. Özellikle cihazlarda olmazsa olmazlarından olan Facebook, İnstagram, Whatsapp gibi uygulamalar cihaza ilk kez indirmeniz durumunda kurulum aşamasındayken sizlere kamere, mikrofon, rehbere ulaşmak amacı ile onay istemektedir. İşte tam da buna Android uygulama izinleri denmektedir. Peki, onay verdikten sonra bu izinlerden vazgeçmeniz durumunda ne yapılmalı merak ediyorsanız aslında yanıtı oldukça kolaydır.

Android Uygulama İzinleri Değiştirme

 

Pek çok uygulamayı indirmeniz halinde sizlere sorulmakta olan erişim ayarları genellikle uygulamaya göre kamera, mikrofon, galeri, rehber gibi seçenekler arasında sorulmakta olup, onay vermeniz halinde indirdiğiniz uygulama bunlara erişim sağlama gücüne sahip olabilecektir. Bu ayarları yaptıktan sonra pişman olma ya da vazgeçme gibi durumunuz da olabilir. Bu durumda ise android uygulama izinleri değiştirme söz konusu olup, bunu da ayarlar kısmından yapmanız mümkündür.

Aslında ayarlar kısmından bu uygulamalara izin vermeden önce uygulamayı indirirken onay aldıklarına dikkatlice bakmakta yarar vardır. Örneğin bir oyun indirirken sizden galeriye erişmek ya da kameraya ulaşmak için onay istiyor ise kesinlikle vermemelisiniz. Çünkü oyun oynarken buna ihtiyacınız olmayacak olup, oldukça gereksiz bir onay olacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.