Android Versiyonlarına Ait Güncel Kullanım Oranları

/ 7 Eylül 2018 / 951 / yorumsuz
Android Versiyonlarına Ait Güncel Kullanım Oranları

Android Versiyonlarına Ait Güncel Kullanım Oranları

Güncellik açısından ne yazık ki iOS’un karşısında zayıf kalan Android, buna rağmen yeni versiyonları ile kullanıcıları kendisine çekmeyi başarıyor. Birbirinden farklı özellikler barındıran ve bunun yanında yüksek güvenlik desteği oluşturan güncel Android versiyonları, kullanılabilirlik seviyesini yükseltiyor. Peki, güncel Android versiyonlarına ait kullanım oranları neler?

Android 2.3.3’ten başlayarak Android 8.1 sürümlerine kadar farklı versiyonların kullanım tablosu ortaya çıkmış durumda. Bu bilgilerin kaynağı ise Play Store’a erişen cihazların kullanmakta oldukları işletim sistemleri. Buna göre Android 6.0 Marshmallow sürümü, en çok kullanıcıya sahip versiyon. 6.0’ı takip eden versiyon ise Android 7.0 Nougat.

Güncel Android Sürümleri

Eğer yeniliklerden faydalanmak ve güvenlik açıklarını mümkün olduğunca kapatmak istiyorsanız güncel bir Android sürümü kullanmak zorundasınız. Ancak tek bir elden dağıtılmayan yeni güncellemeler, ne yazık ki birçok cihazın çok geç versiyon yükseltme şansına erişmesine neden oluyor. Öncelikle Google tarafından geliştirilen ve yayınlanan yeni sürüm, daha sonra telefon üreticilerine gönderiliyor. Bu esnada sürümü kendi cihazlarına göre uyarlayan üreticiler, akabinde güncellemeyi yayınlayabiliyor.

Bahsi geçen tüm süreç, aslına bakılırsa yeni Android güncellemelerini almanızı geciktiriyor. iOS tarafında ise tüm kontrol Apple’ın elinde. Kendi cihazları adına güncelleme hazırlayan firma, deneme sürecinden sonra yeni versiyonu yayınlıyor. Eğer Android sürümlerine ait güncel kullanım oranlarını merak ediyorsanız hazırlanan tabloyu yakından inceleyebilirsiniz.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.