Android virüslerini ve kötü amaçlı yazılımları nasıl önleyebilirim?

/ 6 Kasım 2018 / 519 / yorumsuz
Android virüslerini ve kötü amaçlı yazılımları nasıl önleyebilirim?

 

Virüs ve kötü amaçlı yazılım nasıl önlenir?

Ne yaptığınızı bilmedikçe, Google Play’den uygulama yüklemeyin: Bu işlevsellik varsayılan olarak devre dışı bırakılmalıdır, fakat telefon veya tabletten Ayarlar menüsünü açıp açmayacağınızı kontrol etmek için Güvenlik’e gidin, ardından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğinden emin olun. devre dışı. Google Play dışında bir uygulama yüklerseniz, resmi bir kaynak olarak gösterilen sahte bir web sitesi değil, yasal bir kaynaktan yüklediğinizden kesinlikle emin olun.

Klonlanan uygulamalardan kaçının: Google Play’den uygulama indirirken yüzde 99 güvende olursunuz fakat uygulamalarda kötü amaçlı kod bulundu. Bilinmeyen geliştiricilerin uygulamalarını klonlanmış gibi görünen uygulamaları indirmekten kaçının.

Uygulama izinlerini kontrol edin: Bir uygulamayı yüklediğiniz yerden bağımsız olarak, Yükle’ye basmadan önce gerekli izinleri kontrol edin. Bir uygulama yönetici iznine asla izin verilmez, bu da silinmesini engeller. Bir video oynatıcısının gerçekten kişilerinizi görmesi gerekiyor mu? Yorumları çevrimiçi olarak kontrol edebilir ve gerçek bir operasyon olmadığını görmek için geliştiricinin web sitesine göz atabilirsiniz.

Android’i güncel tutun: Android işletim sisteminin en son sürümü telefonunuz veya tabletiniz için mevcut olmayabilir, fakat olabildiğince güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yeni cihaza geçtiğinizde, zamanında işletim sistemi güncellemeleriyle bilinen bir marka düşünün.

Bir antivirüs uygulaması kurun: Android’de antivirüs yüklemeniz gerekmez, fakat virüslerle ilgili endişeleriniz varsa size rahatlık verebilir ve uygulamalar genellikle başka kullanışlı işlevlere de sahiptir. Android antivirüsünün zaman zaman yanlış bildirdiği biliniyor ama bir uygulamanın iyi olduğunu biliyorsanız rahat hissederek kullana biliyorsunuz. Android için favori antivirüs seçeneğimiz Bitdefender‘dır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.