Android’de Cortana’yı nasıl kullanabilirsiniz?

/ 6 Ocak 2019 / 499 / yorumsuz
Android’de Cortana’yı nasıl kullanabilirsiniz?

 

Android’de Cortana nasıl kullanılır?

 

Microsoft‘un Cortana Android telefonlarda kullanılabilir. Rakip olmaktan ziyade, diğer platformlarda daha fazla olan ses asistanlarının daha fazla kullanıcısı olduğunu görmekteyiz. Bu asistanlar diğer platformlarda başarılı bir şekilde yerleştirilmektedir. Özelikle Alexa durumu böyle.

İki şirket birlikte çalışıyor, böylece bir Windows veya Amazon cihazı kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın her iki asistanın yeteneklerini kullanabileceksiniz. Örneğin, bir Amazon Echo aracılığıyla toplantıları kontrol etmek ve programlamak için Cortana’ya (bir Android cihazında bile olsa, varsayalım) erişebilir veya Windows 10 PC’de Alexa aracılığıyla otururken akıllı ışıklarınızı açabilirsiniz.

Android’de Cortana nasıl kullanılır?

 

Cortana uygulamasını bulmak için Google Play Store’a gidin ve adı arayın, ardından yükleme düğmesine basın. Cortana’yı ilk başlattığınızda, konumunuza ve dosyalarınıza uygulama erişimi vermeniz istenir. Her ikisi de, uygulamanın tam olarak çalışabilmesi için gereklidir, bu nedenle istekleri kabul edin.

Ayrıca takviminiz, arama geçmişiniz, ses arabiriminiz ve diğer şeylerin yanı sıra uzun bir listeye erişmeyi de kabul etmeniz istenecektir. Bu, Cortana’nın standart bir uygulamacı olmak yerine sesli yardımcısı olmasından kaynaklanmaktadır, bu yüzden bir şey yapmasını istediğinizde, bir izin kutusu açmadan bunu yapabilmeniz gerekir. Kabul et’e dokunun ve ardından Microsoft hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Eğer sahip değilseniz, Create one’a dokunabilirsiniz! bu oluşturmak için bir seçenektir.

Şimdi Cortana, uygulamanın sizi aramasını istediğiniz adı ve arkaplan rengini girmenizi isteyen bir kurulum sürecine başlayacaktır. Bu karar verildikten sonra, yapabileceği farklı şeyler öneren uygulama ile hızlı bir öğretici üzerinden koşabilirsiniz. Herhangi bir noktada mevcut komutlardan emin değilseniz, sağ alt köşedeki mikrofona dokunup ‘Ne yapabilirim?’ Sorusunu sorarsanız Cortana size çeşitli seçenekleri anlatacaktır.

Android’de Cortana nasıl kullanılır: Özellikler

 

Google Asistan’da olduğu gibi, Cortana ile bir çok farklı şey yapabilirsiniz. Sol alt köşedeki dokuz noktalı kareye dokunmak, deneyebileceğiniz bir işlev listesi açar.

Menüyü sola kaydırmak, mevcut olan birkaç seçeneği daha ortaya çıkarır.

My Day(Benim günüm)

 

İlk seçenek Benim Günüm. Bu, uygulamanın her sabah sizinle alakalı olacağını düşündüğü bilgileri sağlar. Randevular, haber başlıkları, hava durumu, yakınlarda yemek yiyebileceğiniz yerler ve diğer efemera(gündelik yaşama ait: ıvır zıvır)’yı içerir. Cortana’yı daha sık kullandıkça My Day(benim günüm), beğenilerinizi ve beğenmemenizi öğrenmek için tasarlandı, böylece bu özellikler daha kullanışlı hale geldi.

Hatırlatmalar

 

Bir dijital asistandan beklediğiniz gibi Cortana, hatırlatıcılar oluşturmayı kolaylaştırır. Bunu iki farklı şekilde yapar. Yeni Hatırlatıcı seçeneğini belirlediğinizde, bir şeyler olduğunda zaman girme veya belirli bir konumdan varacağınız veya bir yerden ayrıldığınızda bir görevin hatırlatılması seçeneği sunulur.

Bu yüzden eve giderken süt almanız gerektiğini biliyorsanız, ofisinizden çıktığınızda hatırlatıcının sizi uyarması gerektiğini de girebilirsiniz. Zeki ve aslında oldukça yararlı.

Toplantılar

 

Organizasyon herhangi bir dijital asistanın kalbindedir, bu yüzden hatırlatmalara iltifat etmek için Toplantılar da vardır. Bu simgeye ilk dokunduğunuzda, takviminize erişmek için izin vermeniz istenir. Bunu kabul ettiğinizde Toplantılar bölümü, takvimin gündem stili versiyonuna dönüşür.

Planlanan randevulardan birine dokunmak onları Google Takvim’de veya normalde kullandığınız herhangi bir uygulamada açacaktır. Ayrıca, Takvimi Bağla seçeneğine ve ardından eklemek istediğiniz uygulamayı seçerek, farklı takvimleri uygulamaya bir Microsoft Exchange hesabı bağlayabilirsiniz.

Ekstra özellikler

 

Hava durumu, Haberler, Alarmlar için seçenekler de vardır ve Cortana’dan size bir şaka söylemesini veya bir şarkı söylemesini isteyebilirsiniz. O da şaşırtıcı derecede iyi bir sese sahip.

Android’de Cortana nasıl kullanılır: ayarları değiştir

 

Her ekranın sağ üst köşesinde omuzların ve başların simgesi göreceksiniz. Ayarlar menüsünü açmak için buna dokunun. Burada birkaç bölüm göreceksiniz. Notebook ve Ayarlar.

Not defteri

 

Notebook, Cortana’nın sizin hakkınızda öğrendiği bilgileri ve edindiğiniz tavsiyeleri kontrol edebileceğiniz yerdir. Buna dokunarak Etkinlikler, Gezinme, Haberler ve diğerlerini içeren alanların bir listesini getirir. Her bölümün içindeki ayarları vardır, bu yüzden Eat and Drink’e dokunursanız Cortana’ya sık sık dışarıda yemek yemeyi, ne kadar seyahat etmek istediğinizi ve restoranların tercih edilen fiyat aralığını söyleyebilirsiniz.

Ayarlar

 

Burada Cortana’nın görünüşüne ve hissine daha fazla yer veren ayarları bulacaksınız. Ses arabirimi için ana ekranda bir kısayol oluşturabilir, ‘Hey Cortana’ özelliğini açabilirsiniz, böylece uygulamada olduğunuzda bu ifadeyi söyleyip hemen bir düğmeye basmadan hemen talepte bulunabilirsiniz. PC’nizde Cortana’ya senkronizasyon bildirimleri.

Yani bu kadar. Cortana’ya temel bir rehber sunduk. Microsoft, kişiliği ve kullanışlı, ayrıntılı kontrolleri ile çok ilginç bir uygulama geliştirdi. Google’ın kendi asistanını tahttan indirip indiremeyeceği, görülmesi gereken bir şeydir, ancak bu iyi bir başlangıçtır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.