Android’de GPS doğruluğunu nasıl iyileştiririm?

/ 13 Ekim 2018 / 2.891 / yorumsuz
Android’de GPS doğruluğunu nasıl iyileştiririm?

 

GPS konum doğruluğunu arttırma

GPS sensörünüz, telefonunuzun Google Haritalar ve konum hizmetleri gibi navigasyon uygulamalarını kullanmasına ve coğrafi konumunuzu doğru bir şekilde etiketlemesine olanak tanır. Navigasyon için olduğu kadar Pokémon Go gibi belirli AR (artırılmış gerçeklik) oyunlarını oynamak için iyi bir sinyal çok önemlidir. Yani, burada cihazınızdaki GPS sinyalini nasıl geliştirebilirsiniz.

 

GPS nedir?

GPS‘inizi nasıl optimize edeceğinizi bilmek, nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olur. GPS : Küresel Konumlandırma Sistemi anlamına gelir ve ABD Ordusu tarafından 1973‘te geliştirildi, ancak 1980‘lerde sivil amaçlarla serbest bırakıldı. Başlangıçta 24 uydu ile kullanıldı ama şimdi yörüngedeki 31 adet GPS uyduları var.

Akıllı telefonunuz, günümüzün akıllı telefonlarının ve tabletlerinin çoğunda bulunan donanımın bir parçası olan GPS anteni aracılığıyla bu uydularla iletişim kuruyor. Bu donanım yazılımla bir sürücü üzerinden bağlanır. Böylece, akıllı telefondaki GPS sinyali için üç hata kaynağı vardır:

1. Mevcut konumdaki GPS uydularının sayısı
2. Akıllı telefondaki GPS anteninin kalitesi
3. Sürücünün işletim sistemindeki uygulaması

 

Yüksek doğruluk modu nasıl açılır?

Mümkün olan en iyi sinyali almak için normalden biraz daha fazla pil kullanmaya hazır olmalısınız. Bu gerekli bir fedakarlık ve artık GPS‘i kullanmaya gerek kalmadığında daha sonra tersine çevirebilirsiniz. Bunu etkinleştirmek kolaydır; Sadece birkaç adımı takip et ve yoluna devam et.

Şimdi  Ayarlar gidin ve Konuma dokunun ve konum hizmetleri olduğundan emin olun. Ekranınızın sağ üst köşesinde geçiş yapabilmeniz gerekir.Düğme rengi yeşil olmalı ve sağda kalmalı.

Şimdi, Konum altındaki ilk kategori Mod olmalı , buna dokunun ve Yüksek doğrulukta ayarlandığından emin olun . Bu, konumunuzu tahmin etmek için GPS‘in yanı sıra Wi-Fi ve mobil ağlarınızı kullanır. Bu, daha fazla pil kullanacak ve size mümkün olan en doğru yeri vermek için mevcut tüm yöntemleri kullanacaktır.

 

 

GPS yeniden kalibre etmek ?(pusula uygulaması kullanın)

Pusulanızın doğru çalışmadığından şüpheleniyorsanız, yeniden kalibre etmeye zorlayabilirsiniz. Bunun için bir pusula uygulamasına ihtiyacınız olacak. Bazı telefonlar önceden kurulmuş olan biriyle gelir. Eğer öyleyse, bunu ateşleyin ve GPS sinyalinize çok ihtiyaç duyduğunuz bir yenilemeyi sağlamak için yeniden kalibrasyon sürecinden geçin.

Android cihazınız bir pusula uygulamasıyla gelmiyorsa, Play Store‘dan bir tane indirebilir ve bu şekilde yapabilirsiniz. Compass(pusula) Galaxy iyi ve güvenilir bir seçenektir.

Compass Galaxy Google Play İndir

 

GPS sinyali nasıl aktif tutulur?

Bir uygulamadan diğerine geçerken karşılaştığımız temel sorunlardan biri de, GPS‘in pili korumak için kapatılmış olmasıdır. Örneğin Pokémon Go oynuyor ve en son mesajlarınıza bakmak istiyorsanız, GPS‘iniz kapatılabilir.

Fakat, GPS sinyalini aktif tutabilirsiniz. Bunu yapmak için bir GPS uygulaması yüklemelisiniz.GPS Connected(bağlı)’yi öneririz. Bu basit bir uygulama ve hile yapar. Bunu yapmanın pil ömrünün kısalmasına neden olabileceğini unutmayın.

GPS Connected Google Play İndir

 

GPS sorunlarınızın donanım veya yazılımla ilgili olup olmadığını öğrenin

GPS Essentials , GPS sinyali bir donanım veya yazılım sorunu nedeniyle olup olmadığını teşhis edebilir. GPS Essentials ana menüde dokunun Uydular , ardından da telefon toprak etrafında uydulara bağlanması (bazı hayretle birlikte) izle.

Hiçbir uydu görünmüyorsa, bu durum çevrenizdeki metalik nesnelerin, akıllı telefon kılıfınızın veya GPS donanımınızın düzgün çalışmadığı parazitlerden kaynaklanabilir. Uydular görünürse, fakat GPS‘iniz hala bozuksa sorununuz ciddi olabilir.Normal şartlarda düzgün çalışması gerekir.

 

 

GPS verileri nasıl yenilenir?

Bazen cihazınız kapsama alanı içinde olmasa bile belirli GPS uydularında ‘takılıp kalır‘ ve düzgün çalışmamasına neden olur. Bunu düzeltmek için GPS verilerinizi temizlemek ve uydulara sıfırdan bağlanmaya başlamak için GPS Status ve Toolbox gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulamada, ekranda herhangi bir yere dokunun, ardından menü simgesine dokunun ve A-GPS durumunu yönetin diyin. Sıfırlama yapın. GPS verileriniz şimdi yenilenmeli ve eğer tekrar oynatılmaya başlıyorsa, bu işlemi tekrarlayın.

GPS Status & Toolbox Google Play İndir

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.