APK Dosyası Nedir

/ 20 Aralık 2017 / 633 / yorumsuz
APK Dosyası Nedir

APK Dosyası Nedir

Android cihaz kullanıcılarının sık sık karşılaşmış olduğu, duyduğu APK dosyasının ne işe yaradığını, ne anlama geldiğini bilmeyenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok.

APK Nedir?

Android Package Kit şeklinde açılımı bulunan APK, Android üzerinde bulunan uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullanılan bir dosya biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Windows kullanıcılarının çok iyi bildiği “.exe” dosyasının Android işletim sistemindeki karşılığı olan APK dosyaları sayesinde Android için geliştirilen bir uygulama, paketlenerek istenilen yere taşınabiliyor ve gerektiği takdirde cihaza kurulabiliyor.

Google Play haricinde üçüncü parti siteler üzerinden indirilebilen APK dosyalarının içerisinde kötü amaçlı yazılımların yer alma riski bulunduğu için kullanıcıların bu konuda oldukça hassas ve dikkatli olması gerekiyor. APK dosyaları, bilinmeyen kaynaklardan indirildiğinde kullanıcılar için bazı sorunlar çıkartabilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.