Araştırmacılar sosyal ağların yararlı ve olumsuz özelliklerini tespit ettiler!

/ 2 Aralık 2018 / 464 / yorumsuz
Araştırmacılar sosyal ağların yararlı ve olumsuz özelliklerini tespit ettiler!

 

Sosyal medya çocukları nasıl etkiliyor?

 
Sosyal ağlar genellikle depresyon, kıskançlık ve bağımlılıkların insanlarda ortaya çıkmasıyla suçlanıyor, ancak ortaya çıktığı gibi değil, faydaları var. Pew(abd merkezli düşünce kuruluşu) Araştırma Merkezi, gençlerin %81’inin sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarıyla bağlantı kurmasını sağlayan kitlesel bir anketin sonuçlarını yayınladı. Ayrıca, destek ve güven hissetmeye yardımcı oluyorlar.

Deney sırasında Pew Araştırma Merkezin’deki araştırmacılar 13-17 yaşlarındaki 743 ergenle görüştüler. Ankete katılanların % 68’i, sosyal ağlar sayesinde, zor bir zamanda destekleyecek insanlara sahip olduklarını düşünüyor. % 69’u, sosyal ağların daha geniş ve daha çeşitli bir grup insanla etkileşimde bulunmalarına ve büyük bir toplumun parçası olduğunu hissetmelerine yardımcı olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, ergenlerin % 69’u, sosyal ağları kullanmanın kendilerini daha özgüvenli hale getirdiğini ve % 26’sının ağdaki diğer insanlarla etkileşimde bulunduktan sonra daha az korunmuş olduğunu söyledi.

Yukarıdaki tüm olumlu etkilerin arka planı karşısında, araştırmaya katılan ergenlerin % 45’i sosyal ağlarda meydana gelen her şeyden dolayı depresyonda olduklarını söylüyor. % 44’ü, çoğu zaman kullanıcıları arkadaşlarından ayırdığını veya aboneliğini iptal ettiklerini söyledi. İletişimin % 78’inin çözülmesinin temel nedeni, bu kişilerin taşıdığı olumsuzluktur ve % 52’si, online iletişim kurmayı bıraktıkları kişilerin zorbalıkla bağlantılı olduğunu vurgulamıştır. Gençlerin % 43’ü baskı hissettiklerini ve diğer kullanıcıların gözünde neyin olumlu bir şekilde vurgulanacağını yayınlama ihtiyacını dile getirirken, % 37’si çok fazla beğeni ve yorum toplayan içerikler yapmak zorunda kaldıklarını düşünüyor.

Ayrıca, araştırmacılar gençlerin sosyal ağlarda neyle ilgilendiklerini öğrenmişlerdir. Mesajların yaklaşık yarısında, yaptıkları şey hakkında konuşurlar, vakaların % 44’ünde aile konusuna değinirler, % 34’ünde duygudan bahsederler ve % 10’u dini veya siyasi inançları hakkında yazıyorlar.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular