Arayan Özel Numaralar Nasıl Engellenir?

/ 5 Şubat 2019 / 465 / yorumsuz
Arayan Özel Numaralar Nasıl Engellenir?

 

Özel Numaralar Nasıl Engellenir?

Bilinmeyen ve özel numaralar arasında bir fark var. Arayan kişi listenizde değilse, genellikle isim yerine bir numara görüntülenir. Özel numaralarla, arayan numara gizlenir (gizli) böylece kimin aradığını göremezsiniz ve onları geri arayamazsınız. Akıllı telefonunuzdaki özel numaraların nasıl engelleneceğini açıklıyoruz.

İOS’ta özel numaralar nasıl engellenir?

Bir iPhone‘daki numaraları engelleme yeteneği iOS 7’ye eklenmişti, ancak yalnızca görüntülenen bir numara olduğunda aramaları durdurabilir.

‘Bilinmeyen’ görüntülendiğinde, bunun nedeni genellikle numara tutulduğundandır. Arayan kişi bu şekilde numaralarını gizlemeyi seçerse, iOS‘ta aramayı engelleme seçeneği yoktur.

Bu tür aramaları durdurmanın tek yolu ‘izin verilen’ arayanların beyaz listesini oluşturmaktır. Ancak, önemli bir telefon görüşmesini kaçırabileceğiniz veya acil durumlarda erişilemeyeceğinden, herkesi engellemek için hafif bir risk vardır.

Özel numaralardan gelen aramaları engellemenize izin veren bazı uygulamalar vardır, ancak iPhone’unuzu sarsmanız ve Cydia’dan yüklemeniz gerekir. Herkes için iyi bir çözüm yok.

Rahatsız Etmeyin’i kalıcı olarak etkinleştirebilir ve ‘Kişilerden Arama Yapmanıza İzin Ver’ seçeneğini kullanarak yalnızca rehber listenizdeki numaralardan arama yapabilirsiniz. Bu, özel numaralardan gelen aramaları durduracak, ancak aynı zamanda başka bir uygulamadan hiçbir uyarı veya bildirim almayacağınız anlamına gelecektir.

App Store’da aramaları engelleyebileceğini iddia eden belirli uygulamalar var. Ancak, yalnızca Rahatsız Etmeyin özelliğini kullanabildiklerinden ve çağrıları doğrudan engelleyemediklerinden genellikle sınırlıdırlar.

Android’de özel numaralar nasıl engellenir?

Android‘de sayıları engellemek çok daha kolay. Örneğin Samsung telefonlar, belirli özellikler için bildirimleri kolayca devre dışı bırakmanıza izin veren Engelleme moduna sahiptir.

Bunu kullanarak, kişi listenizdeki kişiler dışındaki tüm aramaları engelleyebilirsiniz. İOS’taki aksine, bildirimlere ve alarmlara aynı anda izin verebilirsiniz.

Telefonunuzda arama engelleme için bir menü seçeneği yoksa, sadece Aramaları Kara Listeye alma gibi ücretsiz bir uygulama yükleyin. Bu kullanışlı uygulama, kara listeler ve beyaz listeler oluşturmanıza olanak tanır ve özel numaralardan gelen çağrıları da durdurabilir.

Windows Phone’da özel numaralar nasıl engellenir?

Windows Phone 8.1’de, arama + SMS filtresi adı verilen bir ayar var. Bu seçeneğe ilk dokunduğunuzda, bir uygulamanın kullanılabilir olduğunu söyleyen bir mesaj görmelisiniz. Yüklemek için sadece kabul et düğmesine dokunun.

Bu yapıldığında, arama + SMS filtresi uygulamasındaki Engellenen numaralar listesine numaralar ekleyerek bir kara liste oluşturabilirsiniz.

Tabii ki özel sayılar için bir faydası yoktur, ancak gelişmiş düğmesine dokunursanız, ‘Saklanan numaraları engelleme’ seçeneğini bulacaksınız. Bu açık durumdayken, numaralarını gizleyen arayanlar tarafından rahatsız edilmeyeceksiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.