Artıları ve Eksileriyle iPhone XS İnceleme

/ 10 Ocak 2019 / 378 / yorumsuz
Artıları ve Eksileriyle iPhone XS İnceleme

Apple’ın tanıtımını yapmış olduğu iPhone XS‘in bugün tüm artılarını ve eksilerini sizler için derledik. Her konudan kısa kısa sizlere bilgi aktarmaya çalıştığımız bu yazımızda ilk olarak performans konusundan biraz bahseceğim. Yeni iPhone XS’in şu ana kadar ki en iyi iPhone modeli olduğunu belirtelim. İyi olduğu kadar fiyatının da çok uçuk olduğu elbette bir gerçek. iPhone XS’in tasarımında ise geçtiğimiz yıla göre pek fazla dikkat çeken bir yeniliğin olmadığı görünüyor. Ancak güvenilirliğin çok fazla olması ve tasarımda ufak tefek ince rütuşların yapıldığı biliniyor. Bunların yanı sıra suya ve diğer etmenlere karşı dayanıklık 1 kat daha artmış durumda. Kamera konusunda ise piksellerin daha yüksek boyutlara ulaşması resmen kişiyi baştan çıkarıyor.

iPhone XS Hakkında Kısa Teknik Özet

İlk olarak telefonun ne olduğuna bir bakalım. Akıllı telefonun özellikleri şu şekilde;

 • İşlemci: Hexa-core, 2490 MHz,
 • Vorteks, 64-bit, 7 nm
 • Pil kapasitesi: 2659 mAh
 • Dahili depolama: 64 GB
 • Kamera Açıklık boyutu: F1.8;
 • Odak uzaklığı: 26 mm;
 • Sensör boyutu: 1 / 2,55 “; Piksel boyutu: 1,4 μm
 • Ekran boyutu: 5.8 inç
 • Ekran-vücut oranı: % 82,64
 • Ön kamera: 7 megapiksel
 • Çift arka kamera 12 MP

XS Tasarım Detayları

Akıllı telefonun daha öncekiler gibi bir çentikle gelmesi ve gerektiğinden daha fazla ağırlıkta olması rahatsız edici bir durum olurken, telefonun daha ince gelmesi bekliyorduk. Ancak telefon daha kalın bir seviyeyle ellerimizde yer ediniyor. Çentiğin ise çok fazla geniş olması çoğu kullanıcıdan eleştiri almaya neden oldu.

Görüntü Kalitesi Muhteşem

iPhone XS’in 5.8 inç OLED ekran ile gelmesi ve beraberinde 458ppi piksel yoğunluğunu sunması büyük bir başarı. Bu bakımdan görüntü kalitesi ciddi anlamda tebrik edilecek bir udurm. Kullanıcıların video, fotoğraf ve oyun oynarken çok fazla zevk alacağı kesin. Ayrıca telefonun HDR10 ve Dolby Vision’u desteklediğini belirtelim. Ekran kalitesine laf ekmek şimdilik pek doğru olmayacaktır.

Çekim Kalitesi Beklentileri Karşılıyor

Apple’ın yeni akıllı telefonu son çıkan telefonlara bile taş çıkarıyor. Cihazda kullanılan kamera sistemleri baştan aşağı yenilendi. Dikkat çeken özellik ise Smart HDR oluyor. Bu özellik ile daha parlak ve canlı, dengeli görüntüler elde edilebiliyor. F1.4 ten f16’ya dek olan açıklığa sahip lensler çekim kalitesinde çok fazla emek sağlıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.