Atık Piller Nasıl Değerlendirilmeli ?

/ 15 Kasım 2017 / 1.415 / yorumsuz
Atık Piller Nasıl Değerlendirilmeli ?

Atık Piller Nasıl Değerlendirilmeli ?

Genel olarak tek kullanımlık olan, kimyasal maddelerden alınan enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan depolama cihazı, yani pil; gün geçtikçe yenileniyor ve gelişiyor. Fakat bu durum atık pillerin çevreye verdiği zararı önleyemiyor.

Pil Türleri

Tek kullanımlık yapıda olan pillerin yanı sıra tekrar doldurulabilir modelleri de bulunuyor. Tek kullanımlık olan pilleri; Çinko – karbon pil, Çinko – klorid pil, Alkalin pil, Gümüş – oksit pil, Lityum pil, Civa Çinko – hava pil ve termal pil olarak sıralayabiliriz.

Atık Piller, Pil,

Piller Doğaya Bırakılırsa Ne Olur?

Biten piller, direkt olarak çöp tenekesine atılırsa içindeki kimyasal maddeler toprağa karışır, yer altı su kaynaklarına ulaşır ve içtiğimiz su olarak bize geri döner. Ömrünü tamamlayan pil, doğaya bırakıldığında 5 – 10 yıl içerisinde tam anlamıyla yok olsa da aynı zamanda doğanın zehirlendiği anlamına da geliyor.

Piller Nasıl Değerlendirilir?

Her geçen gün pil teknolojileri biraz daha gelişiyor ve yenileniyor olsa da atık pillerin çevreye verdiği zararın önüne bir türlü geçilemiyor. Pilleri değerlendirmek için atık pil toplama kampanyalarını takip etmek, resmi dairelerden kampanyalar hakkında bilgi almak hatta kampanyalarda görev almak oldukça faydalı olacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular