Bilgisayar Oyunlarının Beyne Olan Etkisi

/ 11 Aralık 2017 / 491 / yorumsuz
Bilgisayar Oyunlarının Beyne Olan Etkisi

Bilgisayar Oyunlarının Beyne Olan Etkisi

Sürekli olarak tartışmalara konu olan bilgisayar oyunlarının nörolojik ve psikolojik etkilerinin incelenmesi sonucunda oldukça ilginç veriler elde edildi.

Hafıza Güçlendirme ve Yön Bulma Kabiliyetini Arttırıyor

University of Montreal araştırmacılarının yürütmüş olduğu yeni araştırma, Super Mario 64 gibi üç boyutlu platform oyunlarını oynayan katılımcılarını ele aldı. Katılımcıların oyun sonrasında hipokampusta daha fazla gri maddeye sahip olduğunu tespit etti. Hipokampustaki gri maddenin yoğunluğunun fazla olması, oyuncuların hafızalarının daha da güçlenmesine yol açıyor.

Bir başka çalışmada ise araştırmacılar 55 ile 75 yaş aralığındaki 33 katılımcıyı ele aldı. 33 katılımcı, üç ayrı gruba ayrıldı. Bir grup, Super Mario oynarken; bir gruba ilk defa piyano dersi verildi. Diğer gruba ise herhangi bir şey yaptırılmadı. Piyano dersi alanlar, ve hiçbir şey yapmayan kontrol grubunda gri bölgede herhangi bir artış gözlemlenmedi. Fakat oyun oynatılan gruptaki katılımcıların gri bölgelerinde artış meydana geldi. Bu durum da yaş grubundan bağımsız olarak oyun oynamanın hafıza ve yön bulma kabiliyetini arttırdığını gösteriyor. Ayrıca hipokampustaki gri bölge, Alzheimer gibi nörolojik ve psikiyatrik bozukluklar için de önemli bir biyo belirteç olarak karşımıza çıkıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.