Bilgisayar Uyku Modundayken İnternetin Kesilmemesi İçin Neler Yapılmalı ?

/ 29 Ekim 2019 / 438 / yorumsuz
Bilgisayar Uyku Modundayken İnternetin Kesilmemesi İçin Neler Yapılmalı ?

Bilgisayarınız uyku modundayken internetiniz mi kapanıyor ? Bugün sizlere böyle bir sorunla karşılaştığınızda neler yapabilirsiniz bundan bahsedeceğim.

Bu sorun genelde laptop, dizüstü bilgisayarlarda daha çok görülse de masaüstü  bilgisayarlarda da yaşanabilir. Aslında biz bunu bir sorun olarak görmesek iyi olur bu bilgisayarımızın güç tasarrufu için aldığı bir önlemdir. Bilgisayarınızı uyku moduna aldıktan sonra aslında bilgisayarınızın donanımlarını da uykuya geçirmiş olabilirsiniz. Uyku modu zaten bilgisayarınızda hiç bir işlem yapmayacağınız zaman bu modu kullanıyorsunuz, o yüzden güç dengesini sağlamak için bu özellik kullanılıyor. Eğer bilgisayarınızı uyku moduna aldığınızda internetinizin kesilmemesini istiyorsanız bu ayarı değiştirmeniz lazım.

BİLGİSAYAR UYKU MODUNDAYKEN İNTERNETİN KESİLMEMESİ İÇİN NELER YAPILMALI ;

1- Denetim masasını açın.

2- Tüm denetim masası ögelerini seçelim.

3- Güç seçeneklerine girelim.

4- Plan ayarlarını düzenle seçeneğini seçelim.

5- Pil deyken ya da priz deyken yapın. Plan ayarlarını düzenle kısmına geldiğimizde bilgisayarı uyku moduna geçir: butonuyla karşılaşacaksınız hemen yanında bulunan butondan hiç bir zaman seçeneğini seçin. Bu ayarı yaparak bilgisayarınızı uyku moduna almayabilirsiniz. Bu anlattığım işlemleri Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

 

Bir başka çözüm yolu ise ; 

1- Win+R tuşlarına aynı anda basalım.

2- Çalıştır penceresi açılacaktır oraya “devmgmt.msc” yazalım.

3- Aygıt yöneticisi açılacaktır.

4- Bilgisayarınız hangi internet ağ kartına bağlıysa, bu ağ kartının üzerine gelin ve farenin sağ tuşuyla tıklayın özellikler kısmına gelin.

5- Güç yönetimini seçin

6- Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın yazısıyla karşılaşacaksınız. Bu ayarın önünde ki onay işaretini kaldırın ve tamam tuşuna basınız.

Yukarıda anlattığım aşamalar sayesinde bilgisayarınız uyku modundayken internet kesintisi sorunu yaşamayacaksınız.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.