Bilgisayar Üzerindeki İnternet Erişimini Kısıtlama

/ 8 Eylül 2018 / 1.800 / yorumsuz
Bilgisayar Üzerindeki İnternet Erişimini Kısıtlama

Bilgisayar Üzerindeki İnternet Erişimini Kısıtlama

Özellikle iş yerleri açısından kimi zaman önem teşkil eden bilgisayar üzerindeki internet erişimini kısıtlama, aynı zamanda ebeveynler tarafından da epey merak ediliyor. Çocuğun internet ortamında özgürce dolaşmasından çok kontrollü bir deneyim yaşamasını amaçlayan ebeveynler, bu nedenle cihazın internet erişimini kısıtlayabiliyorlar. Peki, internet erişimi nasıl kapatılır?

Sorunun cevabı birkaç farklı cevapta gizli denilebilir. Yani bilgisayarda interneti kapatmak için kullanabileceğiniz birden fazla yol bulunuyor. Bunlardan ilki ve en çok kullanılanı ayarlarda saklıdır. Bilgisayarınızda bulunan Ağ ve Paylaşım Merkezi ayarlarına girin, buradan Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin seçeneğine tıklayın. Özellikler butonuna tıklayarak karşınıza gelen seçeneklerden sürüm 4’ü seçin. Bu sayfada kısıtlamak istenilen cihazın IP adresini girmeniz yeterli.

Program Kullanarak İnternet Erişimini Kapatma

Bilgisayara indirebileceğiniz bir profesyonel yazılım çerçevesinde de cihazın internete çıkışını engelleyebilirsiniz. Bunun için en sık başvurulan programlardan bir tanesi iNet Protector olarak nitelendirilebilir. Arzu ettiğiniz cihazın internet erişimini kapatabilir veya internette geçireceği süreyi belirleyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun ne kadarlık bir süre boyunca interneti kullanabileceğine karar verebilirsiniz.

Farklı programlar kullanarak belli başlı internet sitelerini de engellemeniz mümkün. Surfblocker ve Spoftlux gibi yazılımlar bu işlem için özel olarak geliştirildi. Kullanmak istediğiniz programı açmanız ve akabinde karşınıza gelen yönergeleri takip etmeniz yeterli. Bu sırada engellenmesini istediğiniz sayfalara karar vermeniz isteniyor. Bunu yaptıktan sonra ise işlem pratik bir şekilde tamamlanmış oluyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular