Bilgisayarda Siyah Ekran Sorununu Nasıl Çözebilirsiniz?

/ 1 Şubat 2019 / 507 / yorumsuz
Bilgisayarda Siyah Ekran Sorununu Nasıl Çözebilirsiniz?

 

Bilgisayarda Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarı açtığınızda; güç ışıkları yanar ve fan açılır, ancak ekranda hiçbir görüntü görünmez. Burada kesinlikle ekranda hiçbir şey çıkmadığını farz ediyorum. Windows logosunu görmüyorsunuz. Üreticinin logosunu görmüyorsunuz. Yanıp sönen bir imleç görmüyorsunuz.

Her ne ise, bu bir donanım problemi. Windows’un veya sabit diskin suçu değil.

Ama ne tür bir ekrandan bahsediyoruz? Hem harici bir ekranın, hem de dizüstü bilgisayarınızın içine yerleştirilmiş olan ya da hepsi bir arada aygıt için talimatlar vereceğim.

Harici monitör

Her şeyden önce, bilgisayarınızı açtığınızda monitörünüzün LED ışığına ne olduğunu kontrol edin. Hiç ışık yanmıyorsa, güç düğmesinin açık ve monitörün elektrik prizine takılı olduğundan emin olun. Öyleyse, başka bir priz deneyin.

Güç verildiğinden emin olduktan sonra, monitörü bilgisayara bağlayan kabloyu kontrol edin. Her iki ucunda da sağlam bağlantılara(tam olarak yerleştiğine) sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu sorunu çözmezse, başka bir kablo deneyin.

Hala düzelme yok mu? O zaman monitörleri değiştirmenin zamanı geldi. Kullanışlı başka bir monitörünüz varsa bu kolaydır. Aksi takdirde, monitörünüzü bir arkadaşınızın evine getirin ve bilgisayarları ile deneyin.

Monitör diğer bilgisayarda başarısız olursa, arızalı bir monitörünüz olduğu kesinleşmiştir. Değiştirme zamanı.

Aksi takdirde, başka bir grafik kartı deneyin.

Yerleşik bir ekran

Dizüstü bilgisayar veya hepsi bir arada aygıtla daha az seçeneğiniz var. Örneğin, sorun gevşek bir kablo bağlantısı olsaydı, bilgisayarı açmanız, doğru kabloyu çok dar bir alanda bulmanız ve nereye gittiğini bulmanız gerekir.

Genelde okuyucuların kendi dahili laptop donanım onarımlarını denemelerini önermiyorum. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz.

Peki ne yapmalısın? İlk önce parlaklığı arttırın. Klavyeyi, ışığı çevirmeyi öneren bir simgeyi kullanın (örneğin, güneş ve + simgeli bir tuş). Fn tuşu ile birlikte basılı tutun.

Ayrıca harici monitör kullanmayı da denemelisiniz. Bu işe yararsa, en azından sorunun yerleşik ekranda olduğunu biliyorsunuzdur.

Bu noktada, dizüstü bilgisayarı bir profesyonele götürmek zorunda kalacağınızı düşünüyorum. Ancak tavsiyemi görmezden gelmeye ve ekranı kendiniz tamir etmeye karar verirseniz, arama motorunda video ve kılavuzlara göz atmanızı öneririm.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular