Bilgisayarlar 200 Kat Daha Hızlı Olacak

/ 7 Kasım 2017 / 583 / yorumsuz
Bilgisayarlar 200 Kat Daha Hızlı Olacak

IBM Yeni İşlemci Tipi İle Bilgisayarları 200 Kat Daha Hızlı Hale Getirebilir

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan IBM büyük yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Bilindiği üzere elimizden hiç düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız da dahil olmak üzere tüm bilgisayarlar, tabletler ve notebook’lar hafıza ve işlem birimleri üzerinden çalışmaktadır. Bu birimler von Neumann adı ile anılan sistemler olarak bilinir. Verilen bu isim ise bu alanda son derece değerli çalışmalara imza atan modern dijital hesaplama alanının babası olarak bilinen bilgisayar bilimcisi ve fizikçi John von Neumann’dan gelmektedir.

IBM İşlemsel Hafızada Yeni Bir İcatta Bulundu

IBM tarafından kurulan ve teknoloji alanında yeni icatlar yapılmasını sağlamak amacı ile kurulan IBM Research grubunda yer alan bir ekip işlemsel hafıza alanında büyük bir yeniliğe imza atacakları icatta bulundukları iddia edildi.

Yapılan icat ile beraber denetimsiz makine öğrenim algoritmasını çalıştırmak için 1 milyon faz değiştirme hafızası cihazlarını kullanacak. PCM adı verilen yeni cihaz şu anda hala prototip halinde bulunuyor ve üzerinde çalışmalar devam ediyor. Prototip üzerinde ki çalışmalar beklendiği ve planlandığı şekilde tamamlanırsa bilgisayarların hem hızında hem de enerji veriminde 200 kat artış yaşanacak.

Yapay Zekâ İle Uyumlu Olacak

IBM tarafından geliştirilen yeni teknoloji yapay zekâ ile uyumlu olacak. IBM tarafından yapılan açıklamalarda bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde insan beyninin çalışma prensibinden etkilendiklerini söyleyerek hafıza cihazlarının performanslarının arttırıldığını dile getirdi.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.