Bios Ayarlarını Sıfırlama İşlemi

/ 13 Ekim 2019 / 1.178 / yorumsuz
Bios Ayarlarını Sıfırlama İşlemi

Basic Input Output System (BİOS) giriş çıkış ünitelerinin kontrolünü sağlar ve böylelikle bilgisayarın açılması ve konfigürasyonunu sağlar. Peki bu bios ayarları nasıl sıfırlanır bugün bundan bahsedeceğim.

Bios Ayarlarını Sıfırlamak

1- BİOS Pilini Yerinden Çıkarma, Takma; Anakart üzerinde bulunan bu pili sökün ve 2-3 dakika beklettikten sonra yeniden takın. Bu işlem sayesinde bios ayarları sıfırlanmış olacaktır.

2- BİOS Menüsünü Kullanarak; Bilgisayarınızın açılışı sırasında F2, DEL, vb. tuşlara basarak BIOS menüsüne girin. Sonrasında Load Optimal Defaults (Standart Kurulumu Yükle), Factory Default (Fabrika Standardı) gibi seçenekleri kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

3- Komut İstemi Yardımıyla; Başlat < Çalıştır <  cmd yazın < Tamam’ı tıklayın. < debug yazıp, Enter ‘a basın. Sonrasında alt satırın solunda – işaretini göreceksiniz.

– işaretin yanına o 70 2E yazıp Enter ‘a basın
o 71 FFyazıp Enter ‘a basın
Enter ‘a basın.

4- Clear CMOS Jumper ’ını Kullanarak; Sıfırlamanın bir başka yolu anakart üzerinde bulunan  Clear CMOS jumper ’ıdır. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle bilgisayarınızın güç bağlantısını kesin ve kasa kapağını açtıktan sonra, anakart üzerinde clear CMOS jumper ’ını bulun. CMOS jumber’ı mevcut 1-2 (normal) durumundan, 2-3 (clear) durumuna getirmeniz lazım. Aradan bir dakika geçtikten sonra CMOS jumber’ı tekrar 1-2 (normal) konumuna getirmelisiniz.

Bios ayarlarını sıfırlamak için yukarıda anlattığım dört yöntemden birini kullanmanız yeterli. Eğer sormak istediğiniz sorularınız olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular