Bodelen Virüsü Nasıl Temizlenir

/ 11 Ocak 2019 / 1.501 / yorumsuz
Bodelen Virüsü Nasıl Temizlenir

Bodelen Virüsü Nasıl Temizlenir

 

WordPress temalı sitelerinizde Bodelen.com virüsü ile karşılaşarak bu virüsün çıkartmış olduğu kod ile birlikte bir uyarı alabilirsiniz. Sizi sekörel anlamda rakip olarak gören ya da birçok site üzerinden reklam dolandırıcılığı yapan kesimler tarafından yapılan bu dolandırıcılık ile sizin kodlarınızı çekme özelliği bulunmaktadır. Gönderilen kişi tarafından kendini gizleyebilme özelliğini taşıyan bodelen virüsü daha çok wordpress tabanlı web sitelerinde görünmek ile birlikte Bilgisayarınızda ki sistemlere internet aracılığıyla bulaşmaktadır. Virüs tarama sistemlerinde bile tamamının bulunamayacağı virüsler oldukça etkili ve sisteminizde yer alan kaynak kodlarının hedefinde olan virüslerdendir.

Virüs Nasıl Bulaşır?

 

Bodelen.com virüsü adı verilen virüs sistemlerinize, girmiş olduğunuz siteler aracılığıyla bulaşmaktadır. Tarayıcınız ile birlikte bulaşılan virüs zaman ile bilgisayarınızın tüm açık kodlarına erişerek virüsü izleyen kişilerin yazılımınızda ki kodları çekmesine yaramaktadır. Web sitenizi yöneten paneller ile de birlikte virüs bulaşılarak sitenizin ya da bilgisayar sisteminizin kodlarına ulaşılması sağlanıyor. Bu yüzden gireceğiniz sitelerin her zaman bilindik ve güvenli olmasına özen gösterin. Bilgisayar sisteminizi de her dâhim bilindik bir virüs güvenlik programı ile her dâhim korumada tutmaya özen gösterin. Bu koruma sizin bilgisayarınıza girecek olan virüsleri engelleyerek hem bilgisayarınızın kaynak kodlarını hem de web sitenizde bulunan kodlarınızın çekilmesine engel olabilmektedir.

Virüsü Tespit Etme

 

Virüs tarama sistemlerinin bile zar zor bulabildiği kaynak kodları hedef alan bodelen.com virüsü nasıl tespit edilir? Açık kaynak kodlarını hedef alarak sistemlerinizde ki verileri çekmeye yönelik olan bodelen.com virüsünü tespit edebilmek için öncelikli olarak ftp dosya türlerini incelemek ile başlamalısınız. İnceleme esnasında öncelikli olarak yapılacak işlemlerinizde tarih değişikliğine gidilen dosyalardan başlayarak tüm dosyalara bakmanız virüsü bulma zamanı açısından size avantaj kazandıracaktır. Yakın tarihli olarak birçok dosyanız varsa işiniz biraz zor olsa elinizden başka hiçbir şey gelmeyecektir. Bu yüzden virüsün olduğunuz anladığınız andan itibaren bilinmedik sitelere girmeyi bırakıp bilgisayarınızda ki belli ftp dosyalarını özellikle de yakın zamanda değiştirilmiş olan dosyaları tarayarak virüse ulaşmanız.  Ulaşılan virüsler hangi dosyada ise o dosyayı silerek bilgisayarınızı güvende tutabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.