Bugün denemeniz gereken 10 kullanışlı Android özelliği

/ 13 Kasım 2018 / 307 / yorumsuz
Bugün denemeniz gereken 10 kullanışlı Android özelliği

 

Android’de 10 kullanışlı özellik

 

 

1. Gizli seçeneklerin kilidini aç

 

Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmek korkutucu gelebilir, ancak Android‘inizde çok sayıda harika içeriğe bir ağ geçididir: USB hata ayıklama, animasyonları devre dışı bırakarak, oyunlarda GPU performansını artırarak ve daha fazlasını yaparak telefonunuza bir hız kazandırma şansı.

Sadece Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidin ve Yedi kez Yapılandırma simgesine dokunun. Artık, Ayarlar’da Geliştirici seçeneklerine erişebileceksiniz.

 

2. Ekranda ne olduğunu kaydedin

 

Android’de yaş rekoru kırdık. Ancak, çoğu zaman, YouTubers ve Android eğitmenlerinin dışında, aslında bu özelliği kullanan çok az kişi var. Ekran Kaydı, Play Store’daki herhangi bir sayıdaki uygulamanın yardımıyla, harika oyun becerilerinizi arkadaşlarınıza göstermek, özellikle rahatsız edici bir Android hatasını paylaşmak veya telefonunuzda bir şeyler kaçırmak için harikadır.

Bu görev için tercih edilen uygulamamız? Her zaman güvenilir olan AZ Ekran Kaydedici.

AZ Screen Recorder Google Play İndir


 

3. Güvenliğinizi basitleştirin

 

Smart Lock Android Lollipop’ta piyasaya sürüldü ve telefonunuzun kilidini açmanıza veya birkaç basit ve otomatik ayar ile kilidini açmanıza izin verir:

Git > Güvenlik> Güven Ajanlar Ayarlar ve dönüş Akıllı Kilit üzerinde. Etkinleştirildikten sonra , Güvenlik’te alt başlık olarak Akıllı Kilit’i görürsünüz. Güvenilir Cihazlar (akıllı saatler veya Bluetooth hoparlörler gibi), Güvenilir Yerler (ev veya ofisiniz gibi), Güvenilir Yüz, Güvenilir Ses veya Vücut Üzerinde Algılama arasından seçim yapabilirsiniz.


 

4. Hangi uygulamaların telefonunuzu yavaşlattığını öğrenin

 

Proses İstatistikleri, Geliştirici seçeneklerinde birçok harika özellikten biridir (bkz. Adım 1). Android cihazınızda çalışan işlemler hakkında bir sürü garabet(yadırganacak bir yön olma durumu) istatistikleri sağlar. Şu anda çalışan tüm işlemlerin bir listesini göreceksiniz. Bunlardan herhangi birine dokunmak RAM kullanımını, çalışma süresini ve çalışan işlemler listesini getirecektir. Ayrıca burada herhangi bir işlemi durdurmak için zorlayabilirsiniz.


 

5. Android’in büyütecini kullan

 

 

Bu basit ancak ultra kullanışlı özellik Android’in Erişilebilirlik ayarlarında bulunabilir . Etkinleştirildikten sonra, ekranın üç kez dokunulması, Android sisteminin herhangi bir bölümüne yakınlaştırma yapmanıza olanak tanır; bu, fotoğraf paylaşım uygulamalarında yakın ve kişisel olan veya yakınlaşmayacak ince baskıyı okumak için harika bir özelliktir.

Geçici yakınlaştırma için üç kez dokunup basılı tutabilirsiniz veya büyütme moduna girmek için üç kez hafifçe vurun ve çıkmak için ikinci bir kez hafifçe vurun. Büyütme modunda gezinmek için iki parmaklı sweat kullanmanız gerekir. Bu özelliği açmak için Ayarlar> Erişilebilirlik> Vizite> Dokunma Zum (veya Ayarlar> Erişilebilirlik> Büyütme Hareketleri ) seçeneğine gidin.


 

6. Metinleri sesli okutun

 

Metin-Konuşma, eller serbest etkileşimi çok daha basit hale getiren bir başka az bilinen araçtır. Çevrimdışı okuma için tonlarca makaleyi cebime kaydediyorum, ama çok meşgulüm, her zaman oturup oturup okumaya vaktim yok. Bu yüzden Android’in metin-Konuşma özelliğini, bu makaleleri anlatırken, akşam yemeği hazırlarken veya evin etrafında bir şeyler yapıyorum.

Gidin Ayarlar> Erişilebilirlik> Metin-Konuşma Çıktı ve bir dil paketi yüklü olduğundan emin olun. Metin-Konuşma motorunuzun ayarlarına da basabilir ve yeni ses verilerini otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz.


 

7. Başkasının verilerini ödünç al

 

Android telefonlarındaki hotspot işlevinin kullanılmadığını gördüğümde şaşırıyorum. Değerli verilerinizi cimri arkadaşlarınızla paylaşma alışkanlığınız içinde olmasanız bile, bir Wi-Fi etkin noktasını nasıl aktif hale getireceğinizi bilmelisiniz, böylece arkadaşlarınızın verilerini düşük tutarken ödünç alabilirsiniz.

Gidin Ayarlar> Diğer> ve taşınabilir WiFi ve düğmeye basacağız. Her Ahmet, Mehmet ve Hüseyin’in mobil veri kotanızı bitirmemesi için bir şifre oluşturabilir ve ayrıca veri bağlantınızı başkalarıyla paylaşmak için Bluetooth’u kullanabilirsiniz.


 

8. Veri tüketiminden tasarruf edin

 

Chrome’un sıkıştırma özelliği, Chrome tarayıcı ipuçlarından ve püf noktalarımızdan biriydi ve bizden kaç kişinin farkında olmadığına biraz şaşırdık. Veri Tüketimini Azaltmak olarak adlandırılırdı ama şimdi basitçe Veri Tasarrufu deniyor.

Sadece Chrome tarayıcınızı açın, sağ üstteki taşma düğmesine dokunun, Ayarlar’ı seçin ve Veri Tasarrufu’na dokunun. Anahtarı çevirin ve veri birikimlerinizin büyüdüğünü izleyin. Veri Tasarrufu, web sayfalarını yüklemeden önce sıkıştırarak çalışır. Bu, bazı sitelerin yüklenmesi biraz daha yavaş olabilir, ancak veri tasarrufu genellikle üçte bir oranındadır. Sizin için neyin daha önemli olduğuna siz karar verirsiniz.


 

9. Kamera seçeneklerinden yararlanın

 

Akıllı telefonlar, zamanın yavaşlamasından portrelere kaçak efektlerin eklenmesine kadar her şey dahil olmak üzere birçok kamera seçeneği ile doludur. Fotoğraflarınızın her zaman düz ve perspektif olmasını sağlamak için manzara fotoğraflarını hayata geçirmek ve ızgara çizgilerini etkinleştirmek için kameranın HDR ayarıyla oynamanızı öneririz. Kamera uygulamanızda bu seçeneklere ve daha fazlasına erişim bulacaksınız.


 

10. Kilit ekranı kısayollarını kullanın

 

Locksceen kısayollarıyla, telefon uygulamasını bile açmadan kamera uygulamasını açabilirsiniz. Ayrıca sesli arama da açabilirsiniz. Sadece cihazınızın sağ altından veya soldan kaydırın. Kolay.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.