CDN – İçerik Dağıtımı Nedir, Ne İşe Yarar?

/ 6 Kasım 2018 / 354 / yorumsuz
CDN – İçerik Dağıtımı Nedir, Ne İşe Yarar?

CDN – İçerik Dağıtımı Nedir, Ne İşe Yarar?

 

CDN içerik dağıtımı genel olarak global düzeyde yani dünyanın her yerinden ziyaretçi alan bir site için kullanılması gereken uygulamadır. Öreğin; bir internet sitesi sahibisiniz ve Türkiye Lokasyonlu bir hosting sunucusuna sahipseniz fakat ziyaretçileriniz genel olarak dünyanın farklı ülkelerinden de sitenize giriş yapıyorlarsa Türkiye’deki ziyaretçileriniz sitenizde doyasıya gezip dolaşabilirken diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler sitenizi gezmekte zorlanacaktır. Çünkü Türkiye’deki ziyaretçileriniz Türkiye sunuculu olan bir site içerisindeyken herhangi bir ping sorunu yaşamayacaklardır. Buradaki çözüm ise farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler için sitenizin dosyalarını farklı bir lokasyona ait sunucuya almak olmalıdır. Bu sayede farklı ülkelerden gelen ziyaretçileriniz yavaşlama, ağır, donma gibi problemlerle karşılaşmayacaktır.

CDN –  İçerik Dağıtıcı Başka Neler Sunuyor?

 

Sitenize değer veriyorsanız sitenizin sayfa görüntülenmesi artacaktır. Tüm ziyaretçileriniz doyasıya sitenizin tadını çıkaracaktır.

Sitenizin hızı ne kadar iyi olursa Google ‘da sitenizi bir o kadar sevecektir. Bu sayede siteniz daha hızlı puan alacak, SEO’da bir adım önde olacaktır. Sadece Google ile sınırlı kalmayıp diğer arama motorları için de site hızı oldukça önemlidir.

CDN İçerin Dağıtıcıya nasıl geçilir diye merak ediyorsanız mevcut hosting firmanız ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

Global düzeyde ziyaretçinizin olmasa bile CDN – İçerik Dağıtıcı sistemine geçiş yapabilirsiniz. Ancak bu durum maliyetinizi artıracaktır. CDN kullanmaya ne zaman başlamalıyım sorusunu ise sitenizin hit durumuna göre ilerlemeniz daha iyi olacaktır.

 

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular