Cepten Sesli Betimleme Artık Televizyonda

/ 4 Aralık 2017 / 1.073 / yorumsuz
Cepten Sesli Betimleme Artık Televizyonda

Cepten Sesli Betimleme ile Bir İlk

Turkcell’in görme engelli bireylerin sosyal hayata aktif katılımını hedeflediği uygulaması Hayal Ortağım, Türk televizyonlarında yeni bir ilke imza attı. Öncelikle sinema filmleriyle hayata geçirilen Cepten Sesli Betimleme teknolojisi bu kez de televizyonlarda yerini alıyor.

“Bilim Deneyin” Programı Sesli Betimleniyor

Her Pazar günü CNN Türk’te yayınlanan bilim programı “Bilim Deneyin”, Turkcell ve Young Guru Academy işbirliği ile Hayal Ortağım uygulamasında sesli olarak betimleniyor. Program başladığında kullanıcı, betimlemeyi uygulama üzerinden başlatıyor ve uygulama, program ile otomatik olarak senkronize oluyor. Kullanıcı, bir taraftan programı dinlerken, konuşma bulunmayan kısımlarda da Cepten Sesli Betimleme teknolojisi ile programdaki tüm gelişmelerden haberdar oluyor.

Hedef 800 Bin Görme Engellinin Kullanımı

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, uygulama ile ilgili gelişmelerden ve hedeflerinden bahsetti. Sevilengül’ün açıklamaları; “YGA’nın, tamamen engelli arkadaşlarımızla onların ihtiyaçlarına nasıl çözümler üretilebilir diye yaptığı kampın akşam yemeğinde, bir görme engelli değerli arkadaşım Kürşat, ‘Biz görme engelliler olarak sinemada film izleyebiliyoruz ancak bu çok daha keyifli hale getirilebilir. Böyle bir hayalim var’ dedi. Biz de o heyecanla ‘O işi oldu bil’ dedik. Ondan sonra YGA ve Sesli Betimleme Derneği’ndeki gençler bu işe gönül verdi ve bugüne geldik. Hedefimiz, 2016 yılının sonunda çeşitli araştırmaları takip ederek öğrendiğimiz, Türkiye genelinde bulunan 800 bin görme engellinin bu teknolojiyi aktif olarak kullanmasını sağlamak.” şeklinde oldu.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.