Cfd Analiz Nedir?

/ 14 Aralık 2018 / 1.099 / yorumsuz
Cfd Analiz Nedir?

Cfd Analiz Nedir?

 

Cfd analiz nedir sorusuna geçmeden önce Cfd’nin açılımını öğrenmekte fayda var. Cfd, Computational Fluid Dynamics anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı olaraksa Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği tanımlaması yapılabilir. Akışkanların akış durumunu hesaplamak ve temelde veriye dayandırmak olarak da cevaplanabilen Cfd analiz nedir sorusu, teknik anlamda yanıtlanabilmekte. Ayrıca bu soru kadar Cfd programları nelerdir sorusu da bir hayli önem taşıyor.

 

Cfd Analiz Programları

 

Oldukça karmaşık problemleri çözmeyi sağlayan Cfd programları, hızlı sonuç sunma konusunda bir hayli işe yarıyor. Akışkanlar mekaniğinin dijitale dökülmüş hali olarak da tanımlayabileceğimiz programlar neticesinde pratik bir kullanım elde edebilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz uygulama Ansys olabilir. Şu an piyasada en sık tercih edilen programlardan biri olan Ansys, pratik ve etkili bir deneyim yaratıyor.

Bahsi geçen uygulamanın yanı sıra Cfd analiz programları için Abaqus Cfd, Star – Ccm+ ve Comsol uygulamalarını da örnek verebiliriz. Tümü, aslına bakılırsa etkin bir şekilde Cfd analiz işlemleri yapmanıza yardımcı oluyor. Akış problemlerinin çözümünü sağlayan programlar, benzer noktada buluşuyor diyebiliriz. Buradaki kilit nokta, nasıl bir program istediğinizde saklı denilebilir.

 

Cfd Kullanım Alanları

 

Günümüzde Cfd analiz işlemlerinin pek çok farklı sektörde kullanıldığına rastlamak mümkün. Bunların arasında otomotiv endüstrisi, ısıtma, soğutma, enerji, petrokimya ve elektrik gibi farklı sektörler yer alıyor. Ayrıca gıda alanında da yine Cfd analiz işlemlerinin kullanılması yaygın denilebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular