Chromebook’ta Geliştirici Modu nasıl etkinleştirilir?

/ 25 Eylül 2018 / 4.178 / yorumsuz
Chromebook’ta Geliştirici Modu nasıl etkinleştirilir?

 

Chromebook Geliştirici Modu Etkinleştirme

Chromebook‘ların ve Chrome OS‘nin büyük satış noktası , doğası gereği sadeliğidir. Verilen işletim sistemi, Android uygulamalarına yönelik artan çevrimdışı özellikler ve destekle , esasen sadece saygın bir tarayıcı olarak ilk günlerinden beri önemli ölçüde gelişti . Chrome OS cihazları daha güçlü ve kesinlikle daha yetenekli hale geliyor ve oldukça iyi, hatta basit bir PC deneyimi sağlıyor.

Bu, ilk bakışta mevcut özelleştirme veya geliştirici dostu özelliklerin çok fazla olmadığı anlamına gelir. Chromebook‘unuzun temel özelliklerinin ötesine geçmek istiyorsanız, ilk adım Android cihazınızda kök erişim kazanmaya benzer olan bir durum olan Geliştirici Modu‘nu etkinleştirmenizi gerektirir .

 

Chromebook’ta Geliştirici Modunu Etkinleştirin

 

 

1. Öncelikle, cihazınızda sakladığınız önemli bilgileri yedeklediğinizden ve kaydettiğinizden emin olun. Geliştirici Modunu etkinleştirme, giriş bilgilerinizi ve geri yüklenemeyen yerel olarak saklanan verilerinizi siler.

2. Chromebook’unuz açıksa,kapatın.
3. İlk olarak kurtarma moduna girmelisiniz. Bunu yapmak için Esc tuşunu basılı tutun ve yenileme anahtarını (genellikle Esc tuşunun sağında bulunan üç adet dairesel boşluk) ve ardından güç düğmesine basın.
4.Chrome OS eksik veya hasarlı” yazan bir ekran açılana kadar üç düğmeyi basılı tutun. Lütfen USB çubuğu takın.”Endişelenme, bu sadece sürecin bir parçası ve hiçbir şey aslında işletim sistemiyle ilgili değil”.
5. Ctrl tuşunu basılı tutun ve ardından D tuşuna basın.
6. Gerekirse Enter tuşuna basın.
7. Cihazın yeniden başlatılmasını ve Chromebook kurulum işleminin tekrar başlamasını bekleyin.

 

Chromebook’ta Geliştirici Modu nasıl devre dışı bırakılır?

 

 

1. Chromebook‘ta Geliştirici Modunu etkinleştirmek kadar kolay olduğu için, devre dışı bırakmak daha  kolaydır.
2. Geliştirici Modu‘nu devre dışı bırakmak bile her şeyi silebileceğinden verilerinizi bir kez daha yedeklemeyi unutmayın.
3. Cihaz açıksa, kapatın.
4.OS doğrulama kapalı” yazan ekran belirdiğinde, boşluk çubuğuna basın.
5. Chromebook kurulum işlemini tekrar yapmanız gerekecek.

 

Geliştirici Modunu etkinleştirme eksileri

 

 

Chromebook‘unuzda Geliştirici Modunu etkinleştirmenin birçok avantajı vardır. Geliştirici kabuğuna erişmenizi sağlar, standart bir Linux masaüstü ortamı yüklemenizi sağlar ve bir Chrome OS geliştiricisi olmanız durumunda etkinleştirmeniz gereken bir şeydir. Geliştirici Modu kesinlikle ortalama bir kullanıcı için değildir ve bu modun tüm avantajlarından yararlanmak için gereken teknik bilgi birikimine ihtiyaç vardır.

Bununla birlikte, aynı zamanda dikkatli olmanız gereken birkaç dezavantaj vardır.

Google, Geliştirici Modu‘nu desteklemez, bu nedenle cihazınızın garantisini geçersiz kılma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
Geliştirici Modu açıldığında tüm güvenlik özellikleri devre dışı bırakılır.
Geliştirici Modunu etkinleştirirken veya devre dışı bırakırken verilerinizi kaybedersiniz.Önemli bir şey üzerinde çalışıyorsanız sürekli yedekleme yapmak kesinlikle önerilir.
Chromebook‘lar çok hızlı açılırken Geliştirici Modu etkinken kaybedeceğiniz bir özelliktir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.