Çift kameranın avantajları nelerdir?

/ 5 Ekim 2018 / 686 / yorumsuz
Çift kameranın avantajları nelerdir?

 

Çift kameranın özellikleri nelerdir?

Giderek daha fazla üst düzey akıllı telefonlar çift kamera alıyor ( LG G6 , Huawei P10 , Honor 8 …). Bu tür bir teknolojiye aşina değilseniz, muhtemelen bu konudaki çift kameralar hakkında her şeyi merak ediyor ve öğrenmek istiyorsunuz.

Çift kamera nedir? Temel olarak, bunun yerine iki fotoğraf sensörü var demektir (bunu asla tahmin edemezdiniz, değil mi?) bu tür teknolojiye sahip akıllı telefonlar, birbirinden tamamen farklı şekilde çalışan iki farklı fotoğraf sensörüne sahiptir.

Genel olarak, akıllı telefonun ana sensörü normal bir fotoğraf makinesine göre daha çok veya daha az hareket eder.Renkli görüntüleri mümkün olan en iyi şekilde alır. İkinci sensör, özellikle alan derinliği açısından, ilk sensörle yakalanamayan alanı eklemeyi amaçlamaktadır. Kamera uygulaması tarafından elektronik olarak gerçekleştirilen iki görüntünün kombinasyonu, en iyi sonucu verir.

Her akıllı telefon üreticisi, kameranın fotoğraf potansiyelini arttırmak için çift kamera fonksiyonu için kendi stratejisine sahiptir. Bir çift kameranın ne gibi avantajlar sunduğuna bakalım.

 

Çift kamera özel efektleri nelerdir?

 

Daha fazla “3D” olan görüntüler

Bir çift kameranın avantajlarından biri, açıkça, perspektif miktarıdır. Örneğin 6X Honoruna , hatta Huawei Mate 9’a geçelim . İkinci mercek sayesinde mesafeler daha iyi analiz edilir ve 3D’ye yakın bir görüntü elde edebiliriz.

Güzel fotoğraflar üretse de, aslında çift kameraların ana özelliği değil. Bu alan analizi derinliği, aşağıda belirtilenler gibi diğer özel etkilerin elde edilmesine izin veren temel unsurdur.

 

Bokeh etkisi

İkinci mercek tarafından çekilen ek içerik, görüntünün keskinliğinin geliştirilmesine olanak tanır.HTC One M8 , görüntünün arka planı ve ön plana renk efektleri eklemek veya görüntülerin parçalarını kopyalayıp diğer fotoğraflara eklemek için bir seçenek bile yoktur.

En ilgi çekici bölüm odak dışı bölgelerle uğraşmak, kamera lensiniz aracılığıyla bulanık bir etki elde etmek mümkün.

 

 

Arttırılmış gerçeklik

Lenovo Phab 2 Pro ve Asus Zenfone AR‘da bir başka konsept daha var : Geleneksel RGB fotoğraf makinesine ek olarak, bir balık gözü lensi ve “uçuş süresi” olarak adlandırılan bir kamera da var. Gerçekten, 3’ü 1 arada kamera var.

Fikir basit: Kameraya dahil olan kızılötesi lazer sayesinde, ışık yansıtılır. Alan derinliği, RBG sensörleri ile yakalanabilecek şekilde hassas bir şekilde elektronik olarak hesaplanır.

 

 

Google‘ın bu kameralarla Tango Projesinde ilgilenmesinin nedeni budur.Artırılmış gerçeklik için mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Bir zamanlar meslektaşımın dediği gibi, “uçuş süresi” kameralarının VR için kullanılabilecek kadar hızlı olması nedeniyle Tango projesi ve Daydream departmanının bu kadar yakından çalışması tesadüf değil. Yakalanan alan içeriğinin derinliğine ek olarak, akıllı telefon aynı zamanda kullanıcının odadaki konumunu da belirleyebilir.

 

Çift kamerada fotoğraf potansiyeli

 

Daha fazla detaylı fotoğraflar

Huawei P9 , Mate 9 ve Judges 8, her biri farklı bir strateji vardır. İkinci algılayıcıları renk almıyor (sadece siyah beyaz olarak görüyor) ancak detayları alabiliyor. Daha sonra yazılım kullanılarak son görüntüye renk eklenir.

Özetle, bu tür teknoloji, daha detaylı fotoğraf elde etmenizi sağlar.Konunuzun mümkün olan en ayrıntılı fotoğrafını çekmek istiyorsanız, elbette yararlıdır.

 

Zayıf aydınlatma koşullarında çekim

Fotoğrafçılıkta ışıklandırmanın yönetilmesi şarttır ve her fotoğrafçının kabusu (amatör olup olmadığı) ideal aydınlatma koşullarına sahip olmamaktır.Profesyonel dünyada, gerekli aydınlatma koşullarını elde etmek için hile yapabilen amatör fotoğrafçı, gece düştüğünde veya ışıklandırma koşulları çok düşük olduğunda kendilerini sıkıntı içinde bulur.

Neyse ki, bu ikinci lens onlar için var. Tüm detayları yakalar ve aydınlatma daha sonra eklenir. Genel olarak, ortaya çıkan görüntü her zaman ideal değildir, ancak sadece bir sensörle yakalayabileceklerinden daha iyidir.

 

 

Minimum kalite kaybıyla zoom

Bazı cihazlar, çoğu akıllı telefonda bulabileceğiniz dijital zumdan daha iyi olan mükemmel bir yakınlaştırma özelliği sunmak için optimize edilmiştir. Başka bir deyişle, bu geniş açı, görüntüye başka bir boyut katıyor ve ana özelliği arka plana yerleştirerek yakınlaştırma özelliğini etkinleştiriyor.Çift kamera bunu kolaylıkla sağlıyor.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular
Google ARCore nedir?