Çin Yapay Zeka Yüzünü Gösteriyor

/ 28 Eylül 2018 / 466 / yorumsuz
Çin  Yapay Zeka Yüzünü Gösteriyor

 

Çin AI yüzünü gösteriyor

Günümüzde teknolojik ve ekonomik dünyada, Çin‘de bir bakışta bir şey hakkında konuşmak zor. Bir zamanlar Amerikan şirketlerinin düşündüğü şeylerin bir araya getirildiği bir yer olarak görülse de, Çin özellikle teknoloji alanında ABD teknoloji sektörüne rakip olmaya başladı. Bununla birlikte Çin hükümetinin yurttaşlarını baskı altına almak için teknolojiden yararlanan rahatsız edici hikayeleri  gündeme geldi. Bununla birlikte, sansasyonel olmanın ötesinde, hikayenin karanlık tarafı düşündüğünüzden daha yakın olabilir.

En büyük veriye sahip en büyük pazar yeri olan Çin, geleneksel işletmelere, internete, her türlü mekana değer katmanın her yolunu bulmak için AI‘yı gerçekten kullanıyor. Çin girişimcilik ekosistemi bugün çok büyük. Bilgisayarlı vizyondaki en değerli AI şirketleri, konuşma tanıma, insansız hava araçları şirketleri Çinli şirketlerdir.

Çin‘deki yüz tanıma ve insansız hava araçları gibi şeyleri, ülkenin muhalifler ve azınlık gruplarına yönelik baskılarıyla ilgili son korku  teknoloji tarafından daha verimli hale getirilen baskı.

 

AI ve Çin polis devleti

Yüz tanıma ve AI kullanarak gözetleme Çin‘de kullanılıyor ve suçluları yakalamak söz konusu olduğunda bazı zaferlerle övünebilir, örneğin, tren istasyonlarında ve trafik kontrol noktalarındaki gezginleri ve plakaları taramak için polis tarafından giyilen yüz tanıma gözlüğü . Başlangıçta Henan Eyaletindeki Zhengzhou Doğu Demiryolunda bir test alanı ile sınırlı olan bu gözlükler, Pekin ve diğer bölgelere yayılıyor.

 

 

Tabii ki, gözlüklerin dışında, eski moda kameralar hala popüler.Çin‘in tahminen 200 milyon gözetim kamerası var buda Amerika Birleşik Devletleri‘nin dört katı. Bazı şehirlerde, billboard boyutundaki ekranlar, jaywalker(dikkatsizce yürüyen)’ların yüzlerini gösteriyor ve onları utandırmak için borçlularının adlarını listeliyor.

Şu anda veritabanları ve gözetleme sistemleri hala belirli alanlarla sınırlı olsa da, Çin 1,3 milyar vatandaşından herhangi birini üç saniye içinde tanımlayabilmeyi amaçlayan ulusal bir yüz tanıma sistemi üzerinde çalışıyor ve bu durum aynı zamanda yüksek teknolojili bir polis devletinin gelişimini de körüklüyor.

Örneğin, Sincan’ın sınır bölgesinde, hedeflerine 300 metreden daha fazla mesafe koyarken yetkilileri uyaran bir yüz tanıma sistemi , Çinli azınlık Uygur Müslümanlarının kamplara dönüştürülmesinde kilit bir rol oynadığı bildiriliyor . Çin‘in siyasi muhaliflerin ve dini azınlık gruplarının insanlık dışı muamelesi vardır ve teknoloji bunun daha etkin bir şekilde yapılmasına izin vermektedir.

 

Amerika Birleşik Devletler’inde AI olabilir mi?

 

2013 yılında, eski CIA müteahhidi Edward Snowden , kişisel verileri toplayan ve on milyonlarca Amerikalı’nın faaliyetlerini izleyen NSA tarafından gizli bir gözetim programı başlattı . NSA‘nın Prism programı, çevrimiçi iletişimi izlemek için doğrudan Facebook, Google, Microsoft ve Yahoo gibi dokuz internet şirketinin sunucularına bağlandı.

Çin-gözetim seviyeleri, uzak diyarlardan bir korku hikayesi gibi görünse de, krizin dili kullanıldığında, sözde özgürlük seven ulusların bile güvenlik için özgürlüğü feda etmeye hazır olduklarını unutmayın.

Kişisel verilerin çoğunu Facebook, Twitter ve Google gibi ticari hizmetlere emanet ediyoruz, ancak gerçekten ne kadar güvenli? Sadece Facebook‘un Cambridge Analytica skandalı sonrasında, kamusal muhabbetin gerçekten de teknoloji şirketlerinin hizmetlerine erişmek için vermediğimiz büyük miktardaki verilerin nasıl kötüye kullanıldığı konusunu ciddiye alıyor.

 

 

Örneğin, Google, çalışanların baskısı altında, Proje Maven‘i bırakmaya karar verdiğinde, vicdanlı bir şey buldu . Bu, silahın nesne tanıması için makine öğrenimini kullanan askeri drone programı. Öte yandan, aynı şirket, tehlikeli konuları arayan kişileri daha kolay takip edebilmek için aramaları telefon numaralarına bağlayan Çin‘e yönelik sansürlü bir arama motoru olan Dragonfly Projesi‘nde de çalışıyor .

 

AI iyi bir amaç kullanılabilir önce haklarımızı güvence altına almalıyız

İnsani STK’lar ve insan hakları gruplarına yardımcı olmak için Microsoft ekibini Birleşmiş Milletler ile birlikte gören İnsani Eylem için AI gibi projeler çok zevkli ve AI gelişimi için farklı bir potansiyel gösteriyor. Her şey teknolojiyi yönlendirmekle ilgili, bu yüzden insanlığın iyiliği için kullanılıyor yada kullanılmalı.

Buna yönelik ilk adım, sıradan insanların kişisel bilgileri üzerindeki haklarının daha geniş bir şekilde tanınması ve teknoloji şirketlerine verdiğimiz verilerin saklanmasını garantilemek olmalıdır. Avrupa Birliği‘nin GDPR bunun için iyi bir model olurdu, ama ABD hükümeti şirketleri kısıtlayor.

 

 

Sonuçta, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, tıpkı dünyanın geri kalanı gibi birbirine bağlı AI tehlikesine yakalanmış durumdalar. Güç arttırma ve gücü elinde tutmak için şirketleri ve toplumu baskılamaktalar.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular