Android’de Desteklenmeyen Ses-Video Dosya Hatası nasıl düzeltilir

/ 14 Nisan 2018 / 14.280 / yorumsuz
Android’de Desteklenmeyen Ses-Video Dosya Hatası nasıl düzeltilir

Android’de Desteklenmeyen Ses-Video Dosya Hatası nasıl düzeltilir

Bir videoyu Android telefonunuza indirmekten veya aktarmadan daha fazla sinir bozucu bir şey yoktur, sadece çalmayı denediğinizde “dosyayı açamaz” veya “desteklenmeyen ses kodlayıcısı” ile karşılaşabilirsiniz. Peki desteklenmeyen video dosyası hatasını nasıl düzeltirsiniz? Okumaya devam edersiniz ve çözüm boyunca size yol göstereceğiz.

Detaylara girmeden önce, bu sorunun neden ve nasıl oluştuğunu açıklamaya değer. Hepsi kodekler ve konteynırlarla ilgili.

Kodek nedir?

İlk önce, codec aslında kompresör-dekompresörün kısaltmasıdır. İsim aslında her şeyi söylüyor: özellikle sıkıştırılmış veriler için verileri kodlama ve kod çözme yöntemi. Kodekler veriyi alır (bu durumda video verileri) ve ya onları sıkıştırır ya da saklayabilir ya da görüntülenebilsin diye sıkıştırırlar.

Konteyner nedir?

Genellikle bir kap da bir dosya formatı olarak anılır. Paketleme, taşıma ve sunma ile ilgilenir (codec dosyayı bu eylemlere hazırlar). Kaplar ses ve görüntüyü senkronize etmekle ilgilenir. Bir kapsayıcı dosya türünü belirleyen dosyanın bir parçasıdır. Basit anlamda – bir dosyaadi.mp4 dosyanız varsa, MP4 kapsayıcıdır.

Android telefonda videom neden oynatılmıyor?

Çoğu durumda, Android cihazınızda bir video dosyası oynatmaya çalıştığınızda bir hata mesajı almanızın nedeni, medya dosyanızın kodek dosyasının video oynatıcınızdan farklı olmasından veya video oynatıcınızın gerçeğinden kaynaklanmaktadır. (ses) kodek desteklemiyor. Medya yürütücünüzün keyfi olarak aynı kapsayıcı türünü (aka dosya türü) oynatmaya ve oynamaya karar vermediğini düşünebilirsiniz, ancak bir kap birden çok kodek türü içerebilir ve telefonunuz tüm bunları desteklemeyebilir.

Akıllı telefonumda “desteklenmeyen medya dosyalarını” nasıl çalabilirim?

Yukarıda belirtildiği gibi, “dosyayı açamıyor“, “desteklenmeyen ses kodlayıcısı” veya “desteklenmeyen video dosyası hatası” nı almanızın en olası nedenlerinden biri, mevcut medya oynatıcınızın videonuzun kodekini desteklememesidir. dosya. En kolay çözüm, varsayılan video oynatıcıdan geçiş yapmak ve yeni bir medya oynatıcı indirmek.

Fantastik VLC yi tavsiye ederim. Hemen hemen her dosya formatını destekler, çoklu ses parçalarını, altyazıları, ekranın otomatik dönüşünü ve en boy oranına kadar düzeltmeleri işleyebilir. Hacim ve parlaklık hareketlerle kontrol edilebilir ve ayrıca mevcut widget’lar da vardır.

Android için tercih ettiğiniz medya oynatıcı hangisi?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular