DHCP Nedir?

/ 13 Aralık 2018 / 1.091 / yorumsuz
DHCP Nedir?

DHCP Nedir?

 

DHCP, network ağında bulunan cihazların birbirinden ayrılmasını sağlar. Yapılacak olan birkaç ayarlama sayesinde bir cihazın otomatik İP almasından tutun, otomatik DNS, Ağ Geçidi veya Ağ Maskesini otomatik olarak tanımlayabilmektedir.

DHCP nedir sorusuna açık bir şekilde anlatım sunmak istersek eğer; ağa bağlanmak isteyen bir cihazın ağ ile arasındaki konfigürasyonu sağlar. Örneğin; bilgisayar veya cep telefonlarının bağlanmış olduğu ağlarda cihazın yolunu bulabilmesi görevi tamamen DHCP’nin bir işidir.

DHCP, bağlanmış olduğu bir ağda dinamik olarak bir İP adresi alır. Ancak görevi bununla sınırlı kalmaz. Ağa bağlı olan cihazda gateway, proxy ve DNS adresleri de belirlemektedir.  DHCP’nin bir diğer görevi de kablosuz ağa veya modeme bağlı olan network cihazlarına farklı İP’ler verir. Bu da İP çakışmalarını önler.

Cihazların almış olduğu İP’lerin farklı olmasını otomatik olarak sağlar. Örneğin; bir kablosuz ağ düşünün ve birden fazla network ile çalışan cihaz otomatik olarak İP alır. Bunu sağlayan DHCP’dir. Ancak, DHCP olmamış olsa veya görevini yerine getirmemiş olsa her cihazın aldığı İP aynı olursa çeşitli bağlantı sorunları yaşanabilir. Çünkü aynı İP’yi alan cihazlar birbirlerini atarak bağlantı sorununu ortaya çıkarır.

DHCP Olmazsa Ne Olur?

 

DHCP yukarıda da anlatıldığı üzere network cihazlarına otomatik olarak İP tanımlıyor. DHCP devre dışı bırakılırsa veya bu özellik kullanılamıyor olursa manuel bir şekilde cihazlara İP aldırmak zorunda kalırsınız. Bu da işinizi zorlaştıracağı için pek tavsiye edilmeyen yöntemlerden birisidir.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular