Diskpart Nedir Nasıl Kullanılır?

/ 19 Aralık 2018 / 547 / yorumsuz
Diskpart Nedir Nasıl Kullanılır?

Diskpart Nedir Nasıl Kullanılır?

 

Windows bilgisayarlarda kullanılan ve bulunmakta disk bölümlerinin bölümlenmesine, birim yönetimini sağlayan duruma Diskpart adı verilmektedir. Diskpart nedir konusunda merak eden kişiler için yaptığımız açıklama dışında komut ile yeni partiton oluşturma işlemleri için disk bölümlerinin formatlanması gerekmektedir. Bu işlemin yapılması için yönetici ya da yetkili olması gerekmektedir. Diskpart kullanımı ile disklere ait olan tüm işlemler sağlanabilir. Diskpart ne işe yarar hakkında da tanım adı altında sizlere bilgi verdik. Aslında Diskpart çok fazla kullanılmasa da yararlı ve acil durumlarda kurtarıcı bir yöntemdir. Peki, Diskpart nasıl kullanılır konusunda merak etiklerinizi aşama aşama sizlere sunacağız.

 

Diskpart Nasıl Kullanılır?

 

Diskpart nasıl kullanılır konusun da sizlere aşamalardan oluşacak şekilde bilgileri verecek olup, bu aşamaları uygulayarak Diskpart kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

  • İlk olarak başlata gelmeli ve cmd yazmalı enter basmalısınız. Gelen ekrana sağ tıklamalı ve yönetici olarak çalıştır demelisiniz.
  • Cmd komut satırı bu işlem sayesinde Windows system32 şeklinde açılacak olup, buradan çıkmak için cd komudunu kullanmalısınız.
  • Daha sonra ise Diskpart komutunu çalıştırmalı ve list disk komutunu çalıştırarak disk sayısını öğrenebilirsiniz.
  • Şimdi ise son aşama olarak ne işlem yapmak istiyorsanız onu yazmalısınız. Örnek olarak cleankomutunu çalıştırabilir ve diski temizleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparken yani Diskpart kullanımı sırasın da dikkatli olmalısınız. Çünkü yanlış yaptığınız işlem olur ise verileriniz tamamen gidebilir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular