Dizüstü bilgisayar fanı nasıl temizlenir?

/ 20 Aralık 2018 / 582 / yorumsuz
Dizüstü bilgisayar fanı nasıl temizlenir?

 

Laptop fanı nasıl temizlenir?

 

PC’ler gibi, çoğu dizüstü bilgisayar aşırı ısınacak bileşenleri soğutmak için fanlar kullanır. Tipik olarak bir dizüstü bilgisayarın ana işlemci ve grafik yongasını soğutması için bir veya iki fan bulunur. Birçok tasarım, bu bileşenlerden ısıyı çekmek için bir ‘ısı borusu’ sistemi kullanır ve ısı borularına bağlı bir soğutucu ile tek bir fan soğutur. Isı emicinin ısıyı dağıtmak için bir çok ‘kanatlı’ olacaktır ve bu kanatlar arasında da toz birikerek soğutma gücünü büyük ölçüde azaltabiliyor. Ayrıca BİLGİSAYARINIZI İÇ-DIŞ TEMİZLEME VAKTİ adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarı olabildiğince ince yapmak için sıkıca paketlenmiş her şeyde, hava akışı için çok az yer var. Bu da, küçük miktarlardaki kir ve tozun bile soğutma sisteminin etkinliğini engelleyebileceği anlamına gelir.

 

Dizüstü bilgisayarınızın fanı normalden daha fazla çalışıyorsa veya hiç kapanmıyorsa, bakılacak ilk yer Windows Görev Yöneticisi’ndedir (Ctrl-Shift-Esc). İşlemler sekmesinde, her uygulamanızın dizüstü bilgisayarının kaynaklarını ne kadar kullandığını göreceksiniz, ancak bu istatistikleri görmek için ‘Daha fazla ayrıntı’yı tıklamanız gerekebilir.

CPU zamanının yüksek bir yüzdesini kullanan herhangi bir uygulamaya bakın; çünkü bu, bir fan en yüksek hızda çalışırken genellikle birincil suçludur.

Sıra dışı bir şey yoksa, fanı ve soğutucuları temizlemeye çalışabilirsiniz. Ne yazık ki, bu kullanıcılar tarafından açılmak için tasarlanmamış birçok modern dizüstü bilgisayarlarda kolay bir iş değildir ve fanlar içeride bulunabilir.

Diğer dizüstü bilgisayarların altındaki çıkarılabilir ‘servis’ panelleri vardır, bunun için sadece birkaç vida çıkarılır, ancak fana ulaşmak düzgün bir şekilde temizlemenin en iyi yoludur.

Sıkıştırılmış hava kullanarak dizüstü bilgisayar fanı nasıl temizlenir?

 

Dizüstü bilgisayarınızı sökmek için bir tornavida kullanma konusunda kendinize güvenmiyorsanız, sıkıştırılmış bir hava alabilir veya varsa bir kamera lensi hava temizleyicisi kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgeler tavsiye edilmez: Tozları çıkarmakta oldukça etkisizdirler ve aynı zamanda bir dizüstü bilgisayarın etrafında istemediğiniz statik elektrik birikmesine de neden olabilirler.

Açılıştan önce laptopun kapalı olduğundan emin olun ve mümkünse pili çıkarın. Hava silicisinin memesini deliklere (veya alabildiğiniz kadar yakın) yerleştirin ve tozu üflemeye başlayın. Uzun bir plastik nesne kullanarak dönen fan bıçaklarını durdurmaya çalışın.  Fandan kiri çıkarmak biraz zamanınızı alacak.

Dizüstü bilgisayarınızı açarak bir fan nasıl temizlenir?

 

Bir tornavida kullanmaktan mutluluk duyanlar için, dizüstü bilgisayarınızı kapatın, ters çevirin ve mümkünse pili çıkarın.

Varsa, tabandaki plastik veya metal paneli çıkarın ve umarım fanı ortaya çıkarır. Buradaki başarınız tamamen dizüstü bilgisayar modelinize bağlı olacaktır. Fanı hiç görmüyorsanız, bir adım ileri gitmeli ve diğer parçaları çıkarmalısınız. Dizüstü bilgisayarları nasıl kullanacağınızı gösteren çok sayıda YouTube videosu vardır: sadece marka ve modelinizi arayın.

Fana erişebiliyor iseniz, kir ve tozu temizlemek için küçük bir fırça kullanın. Sıkıştırılmış hava kullanıyorsanız, işletim sisteminin bulunduğu plakaya çok yaklaşmayın ve bıçakların hareket etmesini durdurduğunuzdan emin olun. Bu noktada fanı sökerek ve soğutucu veya hava menfezlerini tıkayabilecek başka bir kir olup olmadığını kontrol etmek için fana ulaşmak iyi bir hamledir.

Tüy ve tozu çıkardıktan sonra parçaları çıkardığınız sıranın tam tersi toplayın.

Dizüstü bilgisayarımda ki fanı değiştirebilir miyim?

 

Birçok dizüstü bilgisayar fanı, sonsuza kadar sürmeyen plastik rulmanlara sahiptir. Fanınız yüksek sesle sızlanıyorsa (Dizüstü Bilgisayarı ilk aldığınızda yoktu) muhtemelen değiştirmenin zamanı geldi. Herhangi bir şey sipariş etmeden önce, fana erişip boyutlarını inceleyip, kontrol edin. Doğru parçayı aldığınızdan emin olmak için satıcıya danışın.

Bazen, bu işler uzmanlara bırakılır, bu nedenle dizüstü bilgisayar üreticinize veya bir yerel tamir atölyesine bir teklif için başvurun.

Dizüstü soğutucular

 

Daha ucuz ve daha kolay bir seçenek, dizüstü bilgisayarınız için esas olarak harici fanlar olan bir soğutucu satın almaktır. Amazon, Teknosa ve Media markt gibi mağazalardan bulabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki soğutucunun üç fanı ve iki USB bağlantı noktası vardır ve Amazon’dan 15 $  civarına alınır :

 

Dizüstü bilgisayarınızı bu gibi bir soğutucunun üstünde kullanmak uygun değildir, ancak soğutma etkisi dahili fanların yükünü alır. Potansiyel olarak her şeyi daha serin ve sessiz hale getirir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular