Dizüstü bilgisayarımda 5 GHz Wi-Fi’yi nasıl kullanabilirim?

/ 5 Aralık 2018 / 43.322 / 1 Yorum
Dizüstü bilgisayarımda 5 GHz Wi-Fi’yi nasıl kullanabilirim?

 

Laptop’ta 5 GHz Wi-Fi nasıl etkinleştirilir?

 

Bazı yönlendiriciler ve dizüstü bilgisayarlar 5GHz Wi-Fi‘yi destekler ve bunu kullanmak genellikle daha hızlı, daha iyi bir internet bağlantısı anlamına gelir. Dizüstü bilgisayarınızın destekleyip desteklemediğini ve 5 GHz‘yi nasıl etkinleştirileceğini sizlerle paylaşacağız.

Genel olarak, Wi-Fi kullanımı kolay ve güvenilirdir. Yönlendiricinin adını seçtiniz, şifreyi girin ve unutun ama 5GHz kullanmak istediğinizde, işler karmakarışık bir hale gelebilir. Rahat olabilirsiniz size yardımcı olmak için buradayız.

Modeminizin 5GHz destekleyip desteklemediğini öğrenin

 

Modem çift bantlı bir model olduğundan ve 5GHz’lik bir telsize sahip olduğundan emin değilseniz, ilk önce bunu kontrol etmeye değer. Modem desteklemiyorsa, dizüstü bilgisayarınızda 5 GHz Wi-Fi’yi etkinleştiren bir nokta yoktur.

Bunu yapmanın en kolay yolu kılavuzu kontrol etmek veya yönlendiriciye giriş yapmak ve Wi-Fi bölümünde bulunan ayarları kontrol etmektir. Aslında, bazı yönlendiriciler hem 2.4 hem de 5GHz için aynı SSID’ye (ağ adı) sahiptir, bu yüzden her bir ağı dizüstü bilgisayarınızdan, telefondan veya tabletinizden kolayca tanımlayabilmeniz için birini değiştirmeye değer.

5 GHz’de hangi Wi-Fi standartları çalışır?

 

802.11a, 802.11n ve 802.11ac hepsi 5GHz’de çalışır, ancak 802.11n isteğe bağlıdır. Bu, çoğu yönlendirici 802.11n modeli olduğu için, muhtemelen daha yaygın olan 2.4GHz değerine ek olarak 5GHz’lik bir modem olup olmadığını öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir.

Tüm yönlendiriciler her iki frekansı aynı anda kullanamazlar, bu nedenle eğer 5GHz kullanamayacağınız tamamen mümkün değilse. Nedeni, Wi-Fi cihazlarınızdan biri bile 5GHz’yi desteklemiyorsa (çoğu yok), 5 GHz’e ayarlandığında modemle iletişim kuramayacaktır.

Bu, her iki ağı aynı anda çalıştırabilen çift bantlı yönlendiriciler için bir sorun değildir, ancak farklı frekanslardaki aygıtların birbirleriyle iletişim kuramayacağı için farklı frekanslar kullanmanın hala sorunlara neden olabileceğini unutmayın. Örneğin, 5GHz’de 802.11n ile BT Home Hub 5’e bağlı bir iPhone 6 Plus, 2,4 GHz’de aynı yönlendiriciye bağlanan bir Google Nexus Player’ı göremez.

Dizüstü bilgisayarınız 5GHz destekliyorsa nasıl öğrenilir?

 

Maalesef bu bilgiyi almanın kolay bir yolu yok. En iyi yol, Denetim Masası’nı açmak, Aygıt Yöneticisi’ne gitmek ve Ağ bağdaştırıcıları bölümünde dizüstü bilgisayarınızın modelini ve Wi-Fi modelini bulmaktır.

Dizüstü bilgisayarımızın bir Qualcomm Atheros AR9285 adaptörü var. Bu marka ve model için çevrimiçi arama, yalnızca 2,4 GHz’de çalıştığını gösteren özelliklerine göre çok sayıda sonuç getirir. Adaptörünüz 802.11a’yı destekliyorsa, kesinlikle 5GHz’yi destekleyecektir. Aynı 802.11ac için de geçerlidir.

Aygıt Yöneticisi’nde bağdaştırıcıya sağ tıklayabilir, Özellikler’i tıklayabilir ve ardından Gelişmiş sekmesine geçebilirsiniz. Özelliklerin bir listesini göreceksiniz, bunlardan biri 5GHz. 5 GHz’yi etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneği görmüyorsanız, bağdaştırıcı bunu desteklemez veya yanlış sürücüler yüklenir.

Eğer çok fazla komşu 2.4GHz ağınız olduğu için 5GHz’yi kullanmak istiyorsanız, dizüstü bilgisayarınız için bir USB Wi-Fi dongle(adaptör)’ı satın alabilirsiniz. Bunlar ucuz olup yaklaşık 10-40 $ arasında bulabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular

Dizüstü bilgisayarımda 5 GHz Wi-Fi’yi nasıl kullanabilirim? (1 Yorum)

  1. Çok teşekkürler, öğreticiniz küçük kardeşimin oyun bilgisayarında bana çok yardımcı oldu 😊👍