DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

/ 15 Aralık 2018 / 700 / yorumsuz
DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

 

Belli başlı sitelere daha kolay erişim sağlamak ve veri bağlantısı kullanımında gizliliği oluşturmak gibi nedenlerden dolayı DNS servislerini tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu doğrultuda kullanabileceğiniz basit DNS değiştirme yöntemleri olduğu gibi daha ileri seviye olarak tanımlayabileceğiniz DNS servisleri de bulunuyor. Peki, Türkiye’de DNS servisleri nasıl kullanılır?

 

DNS Servisi Kurulumu

 

Öncelikle hangi DNS servisini kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ülkemizde Google DNS, OpenDNS ve CloudFlare DNS gibi popüler servisler tercih ediliyor. Bu DNS servisleri ise OpenVPN kullanılarak kolaylıkla tanımlanabiliyor. İlk defa tanımlama yapacak kullanıcılar ise işlemler bütününde zorlanabilmektedir. Bunun için aşağıdaki kurulum rehberinden faydalanabilir, adımları takip ederek kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

  1. OpenVPN hesabınıza tarayıcı üzerinden erişin
  2. Sol bölümde yer alan Configuration sekmesinin hemen altındaki VPN Settings seçeneğine tıklayın
  3. VPN Settings sayfası karşınıza çıkacak. Burada DNS Settings seçeneğini bulun
  4. DNS Settings üzerinde yer alan “Have clients use specific DNS servers” seçeneğine tıklayarak aktif edin
  5. Sayfanın hemen altında DNS adreslerini girebileceğiniz bir bölüm açılacak. Bu bölüme dilediğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz
  6. CloudFlare DNS servisini kullanmak istiyorsanız birinci ve ikinci bölümlere sırasıyla şu adresleri girebilirsiniz: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan “Update Running Server” butonuna tıklayın. Butona tıkladığınız takdirde yeni DNS adresleri geçerli olmaya başlayacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.