Dolby Atmos Nedir?

/ 13 Ocak 2019 / 1.553 / yorumsuz
Dolby Atmos Nedir?

 

Dolby Atmos Nedir?

Apple TV 4K, TVOS 12‘de Dolby Atmos surround ses için destek kazanıyor. Roku Ultra, 4K özellikli Amazon Fire TV, Xbox One ve hatta Windows 10 PC’ler dahil olmak üzere diğer cihazlar Dolby Atmos’u destekliyor. Ama Atmos nedir?Diğer cihazlar Dolby Atmos sesini desteklerken, Apple TV 4K hem Dolby Atmos surround sesini hem de Dolby Vision HDR videoyu destekleyen tek video oynatıcı olacaktır.

Geleneksel(klasik) Surround Ses Nasıl Çalışır?

Geleneksel 7.1 surround ses, yedi hoparlör artı bir subwoofer içerir. Bu hoparlörler odanızın etrafına yerleştirilir: ön sol, ön merkez, ön sağ, subwoofer, sol, sağ, arka sol ve arka sağ. 5.1 surround sese benzer, ancak sol ve sağ hoparlörleri çıkarır ve sadece ön ve arka hoparlörler kullanır.

Bir videoyu veya 7.1 surround ses sesini destekleyen başka bir içerik kaynağını oynatırken, aslında ses sisteminize sekiz ses kanalı gönderilir. Bu kanalların her biri farklı bir hoparlörden çalınır. Etrafınızdaki farklı hoparlörlerden gelen farklı sesler, surround ses deneyimini üretir.

Başka bir deyişle, 7.1 surround ses içeriği sadece sekiz ayrı ses kanalı içerir. Her kanal ayrı bir hoparlöre gönderilir.

Dolby Atmos Ne Yapıyor?

Dolby Atmos daha gelişmiş bir surround ses türüdür. Dolby Atmos etkin ses kaynakları yalnızca hoparlörlerinize gönderilen altı veya sekiz ses kanalı içermez. Bunun yerine, sesler 3B alanda sanal konumlara eşlenir. Örneğin, üstünüzde bir ses haritalanmış olabilir.

Bu uzamsal veriler, bu sesleri dinleme alanınıza yerleştirmek için özel olarak ayarlanmış hoparlörler kullanan Dolby Atmos etkin bir alıcıya gönderilir. Örneğin, başınızın üstüne yerleştirilmiş olan ses üstü tavandan yukarı dönük hoparlörler tarafından sıçrayabilir. Bazı Dolby Atmos sistemleri yerine tavana monte hoparlörler kullanabilir.

Başka bir deyişle, Dolby Atmos sesi yalnızca birkaç ses kanalını çalmayı içermez. Özel hoparlörleri olan özel bir alıcı kullanır ve çalınan ses 3B alanda konumlandırılır ve hoparlörlerinize ve odanızın akustiğine göre dikkatlice kalibre edilir. Bu, daha sürükleyici bir surround ses deneyimine neden olur.

Bu sadece ev kullanımı için değil. Dolby ayrıca filmlerde daha iyi surround ses için sinema salonlarında Dolby Atmos’u kullanıyor.

Dolby Atmos, bu tür surround ses için tek seçenek değildir. Aynı şekilde DTS, Dolby Digital ses ile rekabet olarak , DTS: X Dolby Atmos’a alternatif bir standarttır.

Dolby Atmos Özel Donanım ve İçerik Gerektirir

Tüm bu fantezi özellikler ücretsiz gelmiyor. Bundan yararlanmak için Dolby Atmos’un etkin olduğu içerik ve donanıma ihtiyacınız var. Öncelikle, Dolby Atmos özellikli sesi olan bir içerik kaynağına ihtiyacınız var.

İçeriği bulduktan sonra, Apple TV 4K, Xbox One, 4K özellikli bir Roku veya Fire TV 4K cihazı gibi, Dolby Atmos sesini ses sisteminize aktarabilen bir çalma(oynatma) cihazına ihtiyacınız vardır.

Ses sisteminiz zor işi yapmak için Dolby Atmos özellikli bir alıcıya ve alıcının kullanabileceği Dolby Atmos özellikli hoparlörlere ihtiyaç duyuyor. Tüm hoparlörlerinizin Dolby Atmos özellikli olması gerekmez, ancak paketi tamamlamak için yukarı doğru çıkan hoparlörlere veya tavana monte hoparlörlere ihtiyacınız vardır.

Bu yukarı dönük veya tavana monte hoparlörler anahtardır. Dolby Atmos sisteminde, 5.1.2 sistemi, beş adet geleneksel hoparlör, bir subwoofer ve iki adet yukarı bakan hoparlörden oluşan bir ses sistemidir. 7.1.4 sistemi, yedi normal hoparlör, bir subwoofer ve dört adet yukarı bakan hoparlörden biridir.

Bununla birlikte, Dolby Atmos’tan yararlanmak için bir surround ses sistemine ihtiyacınız yoktur. Tavanınızdan ses çıkaran Dolby Atmos özellikli bir ses çubuğu satın alabilirsiniz . Bu, tam bir surround ses hoparlör kurulumuyla aynı deneyimi yaratmaz, ancak Dolby Atmos’un bazı püf noktalarını kullanır.

İçerik Nedir?

Dolby, Dolby Atmos özellikli ses ve Dolby Vision HDR ile birlikte yayınlanan filmlerin bir listesini sunar. Bu liste sadece filmler içeriyor, ancak diğer içerik türleri de Atmos’u destekliyor. Örneğin, Game of Thrones’in Blu-ray sürümü, Dolby Atmos sesini içeren ilk televizyon programı. Bir avuç video oyunu da Dolby Atmos sesini destekliyor.

Vudu film akışı hizmeti, 4K UHD filmlerini Dolby Atmos ile sunuyor. Netflix, Dolby Atmos sesinin Ultra HD’de video akışı için ödeme yaparsanız “belirli filmlerde” kullanılabileceğini söylüyor

Başka bir deyişle, Dolby Atmos’un etkin olduğu içeriği bulmak için yolunuzun dışına çıkmanız gerekecek. Ancak, Dolby Atmos özellikli bir ses sistemi, tipik bir surround ses sistemi olarak işlev görebilir ve normal surround ses sesi de çalabilir.

Ne Kulaklıklar için Dolby Atmos hakkında?

Dolby ayrıca Kulaklıklar için Dolby Atmos adlı ilgili bir teknoloji geliştirir. Standart Dolby Atmos seslerinin aksine, Kulaklıklar için Dolby Atmos herhangi bir stereo kulaklık çiftiyle çalışır. Kulaklıklar için Dolby Atmos, kulaklıklar için bir sanal surround ses şeklidir.

Blizzard’s Overwatch’i , Kulaklıklar için Dolby Atmos desteğine sahiptir. Ayrıca Windows 10’a dahil edilmiştir , bu nedenle herhangi bir PC oyununda kullanabilirsiniz, ancak bu özelliğin kilidini açmak için 15 $ ödemeniz gerekir.

Dolby, Atmos’un gelişmiş sanal surround ses sağladığını ve Overwatch’ta seslerin nereden geldiğini veya arkanızda olup olmadığını tespit etmeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

Ev sinema dünyasında, daha iyi bir ses veya daha iyi bir görüntü istiyorsanız, her zaman yeni bir standart, ekstra para harcamak için bir şeyler vardır. Dolby Atmos, ses deneyiminizi geliştirmek için en son ve en iyi yollardan sadece bir tanesidir(para yatırmak isterseniz doğru seçim diyebiliriz).


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular