Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?

/ 3 Şubat 2019 / 378 / yorumsuz
Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?

Ekran üzerinde yer alan parmak izi tarayıcısı ne kadar güvenli? Son zamanlarda akıllı telefon üreticilerinin tercih etmiş olduğu parmak izi koruma güvenli mi? Kırılma yöntemi var mı? İşte detaylar…

Ekran üzeri parmak izi tarayıcıları, akıllı telefon üreticilerinin ekran gövde oranlarını korumak ve rakiplerine karşı mücadele etmek adına çok güzel bir fırsat oldu. Daha fazla alan kazanmak ve daha ince çerçeveler kazanmak için oldukça güzel bir yöntem. Parmak izi okuyucusu ile cihaz kilidi açabilir ve bir o kadar da güven veren bir yöntem oluyor. Bununla beraber ekran kilidi açma süresi milisaniyeler içerisinde gerçekleşiyor ve kullanıcıya daha fazla süre kazandırılıyor.

Ekrana Entegre Parmak İzi Okuyucusu

Ekrana entegre bu yeni parmak izi teknolojisi ilk defa Huawei Mate 20 Pro ile görüntüledik. Belli bir süre sonra OnePlus, ve kısa süre önce OnePlus 6T modelinde de parmak izi ekrana entegreli sensör kullanıldı. Daha fazla detaya inecek olursak eğer, şimdi sensörü çok güzel çalışmakta. Ancak bazı zamanlar çok fazla odaklanmanız gerekebiliyor. Açmadığı anları da gördük. Mate 20 Pro’da ise daha fazla işlevsel çalıştığı bir gerçek. Tabii ki gün geçtikçe daha iyi çalışmalar sağlayacaklardır. Gelen güncellemeler ile beraber iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

Ancak oldukça mantıklı olan bu güvenlik yöntemi bazı zamanlarda çok fazla baskı uygulamanıza neden olabiliyor. Normal zamanlarda ön kısımdaki küçük aralığa parmağınızı okutmanız yeterli oluyor. Ancak parmak izi ekrana entegrelise biraz daha farklı çalıştığı bir gerçek. Parmağınızı ekrana biraz bastırmanız gerekebiliyor. Bastırmadığınız taktirde telefon sizin izinizi ne yazık ki algılayamıyor. Elbette bu işleminde gelişeceğini düşünüyoruz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.