Elektronik Seçim Sisteminin Avantajları

/ 14 Kasım 2017 / 739 / yorumsuz
Elektronik Seçim Sisteminin Avantajları

Elektronik Seçim Sisteminin Avantajları

Vatandaşların, seçim otomatlarından ya da evlerinden elektronik ortamda oy vermesi ve oyların sanal veritabanında saklanıp derlenmesi olarak tanımlayabileceğimiz elektronik seçim sistemi, ülkemizde uygulamaya konulur mu henüz belli değil.

Ülkemizdeki Seçim Sistemi

Yüksek Seçim Kurulu (YKS) tarafında organize edilen seçimler, aylar öncesinden seçmen listelerinin ve sandıklarının hazırlandığı, günü gelince ıslak imza yolu ile oy verme işleminin yapıldığı türde oluyor. Oy verme işleminin tamamlanmasını ardından sandıklardaki oylar tasnif edilip sayılıyor ve el yazısı ile hazırlanan sonuç tutakları SEÇSİS sistemi ile YKS sunucularına aktarılıyor. Mevcut durumda bilgisayar teknolojisinden yeteri kadar faydalanılmıyor ve birçok karmaşıklık meydana geliyor.

Elektronik Seçim Sistemi

Vatandaşların, seçim otomatlarından ya da evlerinden internete bağlanıp, elektronik ortamda oy vermesini sağlayan elektronik seçim sistemi, verilen oyların sanal veritabanında saklanıp, herhangi bir hata ve karışıklık olmaksızın derlenmesini sağlıyor. Avuç içi, parmak izi, göz taraması ve kimlik kartı gibi bilgiler ile giriş yapılıp oy verildiği için mükerrer oy da söz konusu olmuyor. ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Kanada, Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler elektronik seçim sistemi üzerinde çalışmalar yürütüyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular